Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
In goede en kwade dagen Stefan Brijs 06/10/2026
Geheime levens Jo Claes 06/10/2026
Gevangen in vrede. Bosnië en Herzegovina, 30 jaar na de oorlog Marjolein Koster 06/10/2026
In het huis van de dichter Jan Brokken 06/10/2026
Geschiedenis zonder plan. Over keuzes, toeval en gevolgen Wim Jurg 06/10/2026
Redbad. De legendarische koning Erik Betten en Diana Spiekhout 06/10/2026
Een jaar in Babylon. Portret van een eeuwenoude beschaving Daan Nijssen 06/10/2026
Oorlogsvoering in de oudheid (vert. Rutger H. Cornets de Groot en Bettina von Ehrenthal) Jean Lopez (red.) 06/10/2026
Het grote militaire geschiedenisboek (vert. Ed van Eeden en Jaro Schneider) Adrian Gilbert e.a. 06/10/2026
De echo van de tijd. Over de herhaling en uniciteit van de geschiedenis Anton Kruft 06/10/2026
Zwanenzang. Diana, mijn zus Charles Spencer 06/10/2026
Fitzcarraldo aan zee. Torrijos, VS, Panama en de roerige geschiedenis van een kanaaltracé tussen kolonie, nationaalstaat en revolutie Perry Pierik 06/10/2026
De Conservatieve Revolutie in de Lage Landen Luc Pauwels 28/09/2026
Hoop. Een bloemlezing Samuel Goyvaerts & Thomas Goyvaerts 28/09/2026
Over de katholieke school. Identiteit in realiteit Jürgen Mettepenningen 28/09/2026
Macht en eigendom. Een mondiale geschiedenis van onteigening (vert. Fred Hendriks) Nicholas Mulder 28/09/2026
Léon Spilliaert. Interieurs & stillevens Anne Adriaens-Pannier (red.) en Edouard Derom (red.) 28/09/2026
Bankiers van God en keizer. Het geld van de Fuggers 1475-1625 Peter F. Anthonissen 21/09/2026
Historische atlas van de Lage Landen 1440-1559 Sieg Monten 21/09/2026
Geneeskunde in de Oudheid. Inleiding en bronnen (vert. Cornelis van Tilburg) Florian Steger 21/09/2026
12345678910...Laatste

Gevangen in vrede. Bosnië en Herzegovina, 30 jaar na de oorlog

Marjolein Koster
Gevangen in vrede. Bosnië en Herzegovina, 30 jaar na de oorlog
Houtekiet, 2026, 287 blz., EUR 24,99
ISBN: 9789057208430

De naam Bosnië en Herzegovina is opgebouwd uit twee historische en geografische regio’s. Bosnië is afgeleid van de rivier de Bosna, die ontspringt vlakbij Sarajevo en door Centraal-Bosnië stroomt. Herzegovina is de zuidelijke regio en betekent letterlijk ‘hertogsland’. Als je door Bosnië rijdt, constateert de bezoeker hoe de landschappen in beide regio’s van elkaar verschillen: Bosnië is groen met dichte bossen, glooiende heuvels en hoge bergen, die in de koude winters veranderen in skipistes. Herzegovina is daarentegen rotsachtig en mediterraan, heeft droge zomers, wijngaarden en diepe canyons. Samen vormen ze één land.
Eind 1995 maakten de zogenaamde Dayton-akkoorden een einde aan ruim vier jaar oorlog in Bosnië-Herzegovina. Het vredesakkoord legde meteen de basis voor een etnisch en politiek verdeeld land. In het voorliggende boek “Gevangen in vrede” neemt journaliste Marjolein Koster de lezer mee in een reeks ontmoetingen met Bosniërs van vandaag. Ze focust op de nieuwe generatie inwoners die het in hun land waar zullen moeten maken. Een nieuw generatie die kind waren tijdens de oorlog, volwassen werd in vredestijd, en ook tijdens de komende decennia nog aan het roer zullen staan. Ongeacht hun etniciteit moeten ze allemaal zien te navigeren tussen een discriminerende wetgeving, nationalistische retoriek en geslaagde vormen van corruptie.
Een pertinente vraag die Koster zichzelf stelt, is hoe bouw je een gezamenlijke toekomst als het systeem van je land, je nog steeds gevangenhoudt in een verleden, dat getekend is door geweld, genocide, verkrachtingen en alcoholisme? Een oorlog houdt immers niet zomaar op wanneer de handtekeningen onder een akkoord worden gezet. Vrede betekent meer dan enkel het neerleggen van de wapens. 
Sommige gesprekken in het boek gaan heel diep en zijn pakkend. Als journaliste staat Marjolein Koster duidelijk aan de zijde van die Bosniërs die vechten voor een waardig bestaan en het overwinnen van de verdeeldheid binnen hun land. 
Het boeiend geschreven boek had een meerwaarde kunnen krijgen door een stuk of wat foto’s op te nemen.

[Pieter Jan Verstraete - 06/10/2026]