Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
London Calling. Francis Bacon, Lucian Freud, David Hockney, Paula Rego Thijs de Raedt (red.) 13/04/2026
Historische atlas van het Midden-Oosten. Het oudste kruispunt in de geschiedenis in honderden kaarten, van Prehistorie tot Gaza Christian Grataloup en Vincent Lemire 13/04/2026
Rusland. Een strijd tegen moderniteit Alexander Etkind 13/04/2026
Tijd van dwang Peter Mangel Schots 13/04/2026
Amrita Sher-Gil. Europa is van Picasso, India is alleen van mij Annemiek Rens, Berber van der Veer 13/04/2026
Alleen de duivel heeft een plan Mark Cloostermans 13/04/2026
Karel V. De biografie. De machtigste man ooit in Vlaanderen geboren Vincenzo De Meulenaere 13/04/2026
De boekhandelaar van Bologna Wim Daniëls 13/04/2026
De Camino de Santiago in 101 voorwerpen. Materiële sporen in heden en verleden Herman Holtmaat, Paul Post en Jasper Koedam (red.) 13/04/2026
Atlas van de middeleeuwen. De ontwikkeling van Europa 476-1000 (voorw. Michael Wood; vert. Linda Broeder en Jeske Nelissen) John Haywood 13/04/2026
Het heilige & het taboe. De herontdekking van het rooms-katholicisme Herman De Dijn 13/04/2026
Hoe een classicus nazispion werd. De omzwervingen van Elferink Arnold Carmiggelt en Marieke Keur 13/04/2026
Maffia. Een ontluisterende geschiedenis Ryan Gingeras 13/04/2026
De naderende storm. Macht, conflict en lessen uit de geschiedenis Odd Arne Westad 13/04/2026
Raspoetin en de ondergang van de Romanovs Antony Beevor 13/04/2026
Anne Marie Blaupot ten Cate. Een onstuimig leven Hanneke Boonstra 13/04/2026
Het onvermogen Jo Claes 13/04/2026
Foto’s van zonnige dagen Thomas Verbogt 13/04/2026
Verzamelde verhalen (vert. Ria van Hengel) Thomas Mann 13/04/2026
Wittgensteins betekenis: Hoe taal, handelen & wereld betekenis bepalen Martin Stokhof 13/04/2026
12345678910...Laatste

Geheim en gevaarlijk. Sekten en genootschappen door de eeuwen heen

Jonathan J. Moore
Geheim en gevaarlijk. Sekten en genootschappen door de eeuwen heen
Davidsfonds, 2020, 224 blz., EUR 29,99
ISBN: 9789002269134

Van de Australische historicus Jonathan Moore, van wie eerder al Galg en guillotine. Executies door de eeuwen heen en Pest en cholera. Geneeskunde door de eeuwen heen werden vertaald, wordt nu Geheim en gevaarlijk. Sekten en genootschappen door de eeuwen heen gepubliceerd. Dit boek is gelijkaardig vorm gegeven als de vorige werken, heeft dus een drukke lay-out en mikt ook nu duidelijk op een groot publiek.
Al in de inleiding springt Jonathan J. Moore van de veenlijken uit de ijzertijd naar o.a. de Azteekse mensenoffers, de Spaanse inquisitie, de Boksers in China, de sarinaanslagen in de metro van Tokio, de Orde van de Zonnetempel, de nazistische SS, de Ku Klux Klan, criminele broederschappen, de vrijmetselarij, de Beierse illuminati, de rozenkruisers en het veemgericht in Duitsland om te eindigen met de Bilderbergconferentie. Zo doende wordt het ‘door de eeuwen heen’ van de ondertitel wel waargemaakt. De auteur raadt de lezer aan te genieten ‘van het uitstapje naar deze extreme sekten en geheimzinnige genootschappen. De inhoud kan afschrikken en de feiten kunnen moeilijk te verifiëren zijn, maar we hebben er alles aan gedaan om tot de waarheid te komen.’ Dat zal dan wel, maar nergens legt de auteur uit hoe dan wel. Hij definieert evenmin nergens adequaat wat een sekte is, terwijl genootschap een zeer ruime term is.
De indeling in vijf hoofdstukken, namelijk laatste-oordeelsekten, zelfmoordsekten, dodelijke sekten, oude ordes en moderne geheime genootschappen, suggereert een zekere wetenschappelijkheid, die echter bij nadere lezing niet overeind blijft. Het onderscheid in de twee eerste hoofdstukken, laatste-oordeelsekten en zelfmoordsekten, blijft dun. De auteur spitst zich vooral toe op de meest spectaculaire ‘sekten’ na de Tweede Wereldoorlog, die de internationale media haalden. De grafvondst van de Sumerische koningen van Ur met 74 ‘dienaren’ bestempelen als een zelfmoordsekte blijft toch wat kort door de bocht in een hoofdstuk dat verder vooral bestaat uit het verhaal van Jim Jones en de Peoples Temple en van de Orde van de Zonnetempel. Het hoofdstuk ‘Dodelijke sekten’ gooit de mensenoffers van de Azteken, de Europese veenlijken uit de ijzertijd, de assassijnen, de Thugs in India, de Boksers in China en de Manson family op één hoop. Het hoofdstuk ‘Oude ordes’ is zo mogelijk nog meer verscheiden met de Spaanse inquisitie, de katharen, de tempeliers, de illuminati, de vrijmetselaars, de rozenkruisers en het veemgericht. Wat de auteur schrijft over de Spaanse inquisitie, de katharen en de tempeliers is gericht op sensatie, maar strookt weinig met onze gangbare historische kennis. In het laatste hoofdstuk ‘Moderne geheime genootschappen’ passeren dan de Ku Klux Klan, de Bilderbergconferentie, de georganiseerde misdaadsyndicaten, zoals de Cosa Nostra, en Opus Dei de revue. Door alles op één hoop te gooien voedt de auteur complottheorieën, waarvan de aanhangers hier hun gading zullen kunnen vinden, ook al was dat misschien niet zijn bedoeling.
Dat John Moore graag onbekende aspecten van de geschiedenis onderzoekt, getuige deze en vorige publicaties, moge duidelijk zijn, maar heeft weinig van doen met ernstige geschiedeniswetenschap. Een werk als dit laat zich dan misschien wel vlot lezen, niet in het minst door de talrijke anekdotes, maar draagt weinig bij tot veel historisch inzicht.

[Walter Smits - 13/10/2020]