Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Ik en Rome. Alle brieven Cicero 02/02/2026
Met nieuwe ogen. Vermeer door de lens van Mondriaan Andrea Maddalena 02/02/2026
Een van ons (vert. Lidwien Biekman en Tjadine Stheeman) Elizabeth Day 29/01/2026
Religie en het ontstaan van de moderne tijd (vert. Maria ter Steeg) Louis Dupré 29/01/2026
Diefstal. Roman (vert. Lucie Schaap) Abdulrazak Gurnah 29/01/2026
Moet dwalen Charlotte Mutsaers 27/01/2026
Dood in Berlijn (vert. Annemarie Vlaming) Christoph Peters 27/01/2026
Onveranderlijk zichzelf. Het leven van Arthur van Schendel (1874-1946) Rob Groenewegen 27/01/2026
Arm Vlaanderen. Een wereldgeschiedenis. Honger, ziekte en globalisering in het midden van de 19de eeuw Maarten van Ginderachter 27/01/2026
Ambitie en ondergang. De geldhonger van de Bourgondische vorsten Marc Boone 13/01/2026
Klank! Een muzikale geschiedenis van de westerse wereld Theo van den Bogaard 13/01/2026
Fantastische nacht en andere verhalen (vert. Ria van Hengel) Stefan Zweig 13/01/2026
Nieuwe Haagse School 1945-1975. Bovenal vrij Saskia Gras 13/01/2026
BDW. De Vlaams-nationalist die Belgisch premier werd. De biografie Tom de Smet 13/01/2026
European realities. Schilderkunst/Painting 1919-1939 Julia Dijkstra, Maite van Dijk, Anja Richter en Florence Thurmes 13/01/2026
1913. De grote kunstexplosie Roby Boes, Anne van Lienden en Jan Rudolph de Lorm 13/01/2026
De lotdagen Paul Demets 07/01/2026
Passage Parijs. In het spoor van de schrijvers Dirk Leyman 07/01/2026
Wat we kunnen weten Ian McEwan 07/01/2026
De Westhoek en Frans-Vlaanderen. 365 verrassende plekken Jan Yperman 07/01/2026
12345678910...Laatste

Piraten van de Noordzee. Een verborgen geschiedenis van Brest tot Bergen

Alban van der Straten
Piraten van de Noordzee. Een verborgen geschiedenis van Brest tot Bergen
Lannoo, 2020, 334 blz., EUR 34,99
ISBN: 9789401470452

Filosoof en politicoloog Alban van der Straten, die eerder al De Belgische ontdekkingsreizigers (2016) schreef, publiceert nu Piraten van de Noordzee. Daarin vertelt hij over achttien eeuwen piraterij op de Noordzee.
Na een aansprekende proloog doet de auteur in een persoonlijke inleiding de oorsprong van zijn fascinatie voor zijn onderwerp uit de doeken. Vervolgens beschrijft hij zijn opzet en methode. Zijn werk is volgens zijn eigen zeggen het resultaat van een ontdekkingsreis door boeken en landen. Omdat de gangbare populaire literatuur over piraten zich te veel focust op het Caribisch gebied en de Indische Oceaan in de vroegmoderne tijd, koos hij er uitdrukkelijk voor om de periode van de oudheid tot de aanvang van de 19de eeuw te bestrijken. Hij beperkt zich tot de regio van de Noordzee als kader, die hij wel ruimt interpreteert, want hij neemt het Kanaal, de Ierse Zee en de Oostzee mee in zijn exploratie. Dat laat hem toe de strikt nationale kaders te overstijgen.
Hij wijst er terecht expliciet op dat eeuwenlang het onderscheid tussen zeeroverij en reguliere handel niet zo strikt was. De gelegenheid maakte de zeerover. Piraterij was een realiteit die onlosmakelijk gekoppeld was aan een maritieme economie, die flirtte met grenzen en nationaliteiten. Dat was bijvoorbeeld duidelijk het geval bij de Vikingen. In de vroegmoderne tijd maakte men wel het onderscheid tussen ordinaire ‘piraten’ en erkende ‘kapers’. Die laatsten beroofden met een in een kaperbrief gegeven toestemming van een vorst, een admiraliteit of een handelscompagnie tegen het afstaan van een percentage van de opbrengst ‘vijandelijke’ schepen. De auteur eindigt zijn inleiding met een aantal algemene items aan te raken: uitvalsbases en jachtgebieden, soorten schepen, reders en kapiteins, de bemanning en de verdeling van de buit gepaard gaande met juridische afwikkelingen en machinaties over de winst.
Het eigenlijke boek bestaat uit drie delen. In het eerste deel gaat Van der Straten de oorsprong en de ontwikkeling van de zeeroverij in het Noordzeegebied in de oudheid en de vroege middeleeuwen tot halverwege de 12de eeuw na. Achtereenvolgens passeren Romeinen, Angelsaksen, Kelten, Friezen, Ieren en Vikingen de revue. In het tweede deel vertelt hij over de piraterij in de volle middeleeuwen vanaf halverwege de 12de eeuw tot het begin van de 16de eeuw met veel aandacht voor de rivaliteit tussen Frankrijk en Engeland in het Kanaal en langs de Atlantische kust en voor de piraterij in het Hanzegebied en het Oostzeegebied. In het laatste deel behandelt hij de vroegmoderne tijd tot 1814, waarin kaperij deel uitmaakte van de godsdienstoorlogen in de 16de eeuw (bv. de watergeuzen in de Tachtigjarige Oorlog of de Sea Dogs in dienst van Elisabeth I) en van de politieke en commerciële conflicten in de 17de eeuw om te eindigen met kaperij in de revolutieperiode van de tweede helft van de 18de eeuw en in de napoleontische periode.
Van der Straten baseert zich op een uitgebreide bibliografie en brengt heel wat vergeten figuren voor het voetlicht. Het pretentieloze werk is toegankelijk geschreven, waarbij de auteur zijn opleiding als filosoof niet helemaal kan verhelen. Het boek is verzorgd uitgegeven en bevat relevante kleurenillustraties, die wel soms iets meer context vragen.

[Walter Smits - 19/11/2020]