Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Bankiers van God en keizer. Het geld van de Fuggers 1475-1625 Peter F. Anthonissen 21/09/2026
Historische atlas van de Lage Landen 1440-1559 Sieg Monten 21/09/2026
Geneeskunde in de Oudheid. Inleiding en bronnen (vert. Cornelis van Tilburg) Florian Steger 21/09/2026
Duitse dagdromen over het keizerrijk. Hoe radicale burgers in het geweer komen tegen de Bondsrepubliek Guy Hoeks 21/09/2026
Palomar. Roman (vert. Henny Vlot; nawoord Roelof ten Napel) Italo Calvino 21/09/2026
De spagaat. Jonge lezers in tijden van ontlezing Jeroen Dera 21/09/2026
From dusk till dawn. Nachtkunst in de 17e eeuw Stefaan Kuiper 21/09/2026
Taalmoord. Over taal, identiteit en gemeenschap Wido Bourel 21/09/2026
Het menselijk lot (vert. en eindnoten Tatjana Daan) André Malraux 21/09/2026
Meesterwerken uit Le Havre. Renoir, Monet, Dufy, Matisse Michaël Debris 03/09/2026
Alleenspraak [Soliloquium] (vert. en inl. Nicoline Roskam) Bonaventura 31/08/2026
Van links naar rechts. Het oosten van Duitsland op de dool Dirk Rochtus 31/08/2026
Afscheid van Zsömle (vert. Mari Alföldy) Laszlö Krasznahorkai 29/08/2026
Gestel en De Smet. Kleurrijke vriendschap Kees van der Geer 25/08/2026
Hemellichamen aan de uiterste rand van de wereld (vert. Marcel Otten) Jon Kalman Stefansson 25/08/2026
De dagen van Glas Nicoletta Verna 21/08/2026
De ziel van de wereld. Een portret van Max Wildiers (1904-1996) Toon Horsten (red.) 21/08/2026
God. Naar een andere filosofie Erik Meganck 21/08/2026
Sekse doet ertoe. Hoe mijn visie op gender en de queertheorie veranderde Jantine Nierop 21/08/2026
Boudewijn. De biografie Vincent Dujardin 21/08/2026
12345678910...Laatste

Geertje van de Kamp in Japan. Een Nederlandse kunstenaar in Azië

Maarten Buser
Geertje van de Kamp in Japan. Een Nederlandse kunstenaar in Azië
Waanders, 2020, 95 blz., EUR 29,95
ISBN: 9789462623149

Geertje van de Kamp, geboren in 1986 in Alkmaar, is Nederlandse en kunstenares. Ze heeft een heel aparte manier van werken: ze maakt gebruik van twee doorzichtige platen -eerst was dat gewoon glas, korte tijd experimenteerde met plastic sheets, maar uiteindelijk kreeg acrylglas de voorkeur-, die ze afzonderlijk beschildert met eenvoudige origami-achtige motieven, tweedimensionale origami eigenlijk. Beide platen worden opgehangen met een lege ruimte ertussen, zodat er een geweldig gevoel van diepte ontstaat. Het geheel “moet een beetje wringen, maar ook in balans zijn, kracht uitstralen, maar een beetje saai zijn mag ook”. 
Het begon echter lang geleden voor haar allemaal bij het vouwen van een muizentrapje. Daaruit groeide stilaan haar interesse voor origami en op die manier werd een reis naar Japan het logische vervolg. 
Deze monografie -in hoofdstuk 2 eerder een reisgids voor Japan dan een essay over kunst- toont in de eerste plaats de invloed van de Japanreis op van de Kamps recente oeuvre aan de hand van een aangenaam leesbare tekst, maar niet in het minst door o.a. enkele reeksen van geschilderde “shide” of eenvoudige gestileerde witpapieren vormen, die bliksemschichten verbeelden en als bescherming dienen tegen kwade geesten. 
Het boek verscheen als 11de deel in de serie “Inspiratie”, waarin telkens een jonge Nederlandse kunstenaar gevolgd wordt naar de bakermat van zijn/haar inspiratie. Zo zijn er kunstenaars, die o.a. naar Noorwegen of naar Zuid-Afrika of naar Toscane of naar Marokko enz. gereisd zijn. De steun hiervoor komt sinds 2008 telkens van de Van Vlissingen Art Foundation.
Achteraan vindt de lezer een overzicht van de artistieke loopbaan van van de Kamp.
De illustraties zijn schitterend, al zou bij de foto’s van Japan een kort commentaar niet misstaan. Op de glanspapieren pagina’s met de afbeeldingen van de schilderijen staat wel een compact blokje met info over titel, datering, gebruikt materiaal en afmetingen.
Een mooie eerste kennismaking met een gepassioneerde en veel belovende hedendaagse jonge Nederlandse kunstenares. 

[Kristien Philippe - 11/01/2021]