Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Leeuwenharten (vert. Wilma Paalman en Willem van Paassen) Dan Jones 16/12/2025
De ijdelheid van de kanunnik. Joris van der Paele en Jan van Eyck Hendrik Callewier 16/12/2025
Een school voor olifanten. In het spoor van Leopolds waanzinnige expeditie naar het hart van Congo Sophy Roberts 16/12/2025
Bestemming Suriname. Drie zeventiende-eeuwse reizen naar een vroege plantagekolonie Nettie Schwartz en Suze Zijlstra (bezorgd en inl.) 16/12/2025
De droom van Marcus Aurelius. Van filosofie naar levenskunst (vert. Marga Blankestijn) Frédéric Lenoir 16/12/2025
Opstand in Judea. Joods verzet tegen de Romeinen 63 v.Chr.-136 n.Chr. (vert. Roelof Posthuma) Barry Strauss 16/12/2025
Het nieuwe bouwen. De tijd van experimenten 1910-1940 Pim van Schaik 16/12/2025
Wilhelmina Drucker. Een vrouw in de oppositie Marianne Braun 16/12/2025
De wonderen Jeroen Olyslaegers 16/12/2025
De 82 componisten die je moet kennen (ill.Thomas Beijer) Merlijn Kerkhof 16/12/2025
Dagboek 1933. Het gevaar van extreemrechts. Herziene editie Dirk Verhofstadt 16/12/2025
Jacob Lawrence. African American Modernist Robbert Roos, Romare Bearden, Elgin Cleckley, Harry Henderson, Lara Stolwerk (red.) e.a. 16/12/2025
Het alsjeblieftmeisje. Gebaseerd op het hartverscheurende lot van een jong meisje dat haar lichaam moest verkopen aan de vijand tijdens WOI Kathelijn Vervarcke 16/12/2025
Winterstrijders Olivier Norek 08/12/2025
Heel en Al. Kunst, geloof en wetenschap in het stadhuis van Amsterdam. 1647-1665 Eymert-Jan Goossens 08/12/2025
Stromen. Roman (vert. Jacques Westerhoven) Aya Koda 08/12/2025
Berlijn. Leven in een gespleten stad Piet de Moor 08/12/2025
Onvoltooid verleden. Spanje onder en na Franco Vincent Scheltiens Ortigosa 08/12/2025
En garde Lianne Damen 08/12/2025
Oproer en omwenteling. Antwerpen, de Nederlanden en de wereld door de ogen van Adriaan Van Meerbeeck (1560-1620) Bram De Ridder & Joost Van Meerbeeck 08/12/2025
12345678910...Laatste

Geertje van de Kamp in Japan. Een Nederlandse kunstenaar in Azië

Maarten Buser
Geertje van de Kamp in Japan. Een Nederlandse kunstenaar in Azië
Waanders, 2020, 95 blz., EUR 29,95
ISBN: 9789462623149

Geertje van de Kamp, geboren in 1986 in Alkmaar, is Nederlandse en kunstenares. Ze heeft een heel aparte manier van werken: ze maakt gebruik van twee doorzichtige platen -eerst was dat gewoon glas, korte tijd experimenteerde met plastic sheets, maar uiteindelijk kreeg acrylglas de voorkeur-, die ze afzonderlijk beschildert met eenvoudige origami-achtige motieven, tweedimensionale origami eigenlijk. Beide platen worden opgehangen met een lege ruimte ertussen, zodat er een geweldig gevoel van diepte ontstaat. Het geheel “moet een beetje wringen, maar ook in balans zijn, kracht uitstralen, maar een beetje saai zijn mag ook”. 
Het begon echter lang geleden voor haar allemaal bij het vouwen van een muizentrapje. Daaruit groeide stilaan haar interesse voor origami en op die manier werd een reis naar Japan het logische vervolg. 
Deze monografie -in hoofdstuk 2 eerder een reisgids voor Japan dan een essay over kunst- toont in de eerste plaats de invloed van de Japanreis op van de Kamps recente oeuvre aan de hand van een aangenaam leesbare tekst, maar niet in het minst door o.a. enkele reeksen van geschilderde “shide” of eenvoudige gestileerde witpapieren vormen, die bliksemschichten verbeelden en als bescherming dienen tegen kwade geesten. 
Het boek verscheen als 11de deel in de serie “Inspiratie”, waarin telkens een jonge Nederlandse kunstenaar gevolgd wordt naar de bakermat van zijn/haar inspiratie. Zo zijn er kunstenaars, die o.a. naar Noorwegen of naar Zuid-Afrika of naar Toscane of naar Marokko enz. gereisd zijn. De steun hiervoor komt sinds 2008 telkens van de Van Vlissingen Art Foundation.
Achteraan vindt de lezer een overzicht van de artistieke loopbaan van van de Kamp.
De illustraties zijn schitterend, al zou bij de foto’s van Japan een kort commentaar niet misstaan. Op de glanspapieren pagina’s met de afbeeldingen van de schilderijen staat wel een compact blokje met info over titel, datering, gebruikt materiaal en afmetingen.
Een mooie eerste kennismaking met een gepassioneerde en veel belovende hedendaagse jonge Nederlandse kunstenares. 

[Kristien Philippe - 11/01/2021]