Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Clara. Het leven van Clara Schumann: wonderkind, carrièrevrouw, cultuuricoon Christine Eichel 07/07/2025
Waarom ik mij verzet. Met een essay van Kick Bras Dietrich Bonhoeffer 07/07/2025
De tijd, de waarheid & de geschiedenis. Hoe onze wereld in elkaar zit Piet de Rooy 07/07/2025
Achter het glas Onno Kosters 01/07/2025
Artus Quellinus. Beeldhouwer van Amsterdam Bieke van der Mark (red.) 01/07/2025
Breken is bouwen. Vijfenzeventig jaar Vijftigers Graa Boomsma 01/07/2025
Het verhaal van Mevrouw Berg. Novellen (vert. Liesbeth Huijer) Ingvild H. Roshoi 01/07/2025
Over antieke wegen, een pelgrimage Rosita Steenbeek 01/07/2025
Napoleon en de paus. Het Concordaat van 1801 Pierre Trouillez 01/07/2025
Verborgen levens. Wat de nieuwste vondsten ons vertellen over de Vikingtijd (vert. Catalien en Willem van Paassen) Eleanor Barraclough 01/07/2025
De lijdende mens. Perspectieven op lijden, schuld en troost bij het boek Job Christophe Vekeman, Désanne van Brederode e.a. 01/07/2025
De ontdekking van de nacht Guy van Hoof 01/07/2025
Leo XIV. Apostel van de vrede Samuel Pruvot 01/07/2025
De mango van Mao. En ander fruit dat geschiedenis schreef (vert. Heijo Alting) Federico Kukso 23/06/2025
Een kwestie van uitvoering. De gemeente Amsterdam onder Duitse bezetting Jeroen Kemperman 23/06/2025
Voor God en den Congo! Het wel en wee van een afvallige Witte Pater (1880-1957) Wilbert Smulders 23/06/2025
De sprong in het licht. Marlow Moss (1889-1958) Florette Dijkstra 23/06/2025
Nog altijd storm (vert. Miek Zwamborn) Peter Handke 23/06/2025
De 44 beste gedichten van de Herman de Coninckprijs 2025 Erwin Jans e.a. 23/06/2025
De kortste geschiedenis van China (vert. Pon Ruiter) Linda Jaivin 23/06/2025
12345678910...Laatste

Pennen over penselen. 200 jaar Mauritshuis, 200 schrijvers, 200 schilderijen

Div. auteurs
Pennen over penselen. 200 jaar Mauritshuis, 200 schrijvers, 200 schilderijen
Waanders, 2022, 445 blz., EUR 49,95
ISBN: 9789462623804

Het Mauritshuis in Den Haag bestaat exact 200 jaar. Dat wordt gevierd op een wel heel originele manier met de uitgave van een zeer luxueuze publicatie. Geen gewone catalogus van het museum. Nee, er werd aan 200 hedendaagse schrijvers gevraagd om een stukje te schrijven over één van de schilderijen (en twee sculpturen) van het jarige Mauritshuis. Uit 250 vooraf geselecteerde kunstwerken konden ze zelf een werk kiezen. De meeste uitgenodigde schrijvers zijn Nederlanders, voor de Vlaamse lezer een hele reeks onbekende, maar ook een aantal ook hier beroemde, Arjen Lubach, Ilja Leonard Pfeiffer, Connie Palmen, Herman Koch, Arnon Grunberg om er maar enkele te noemen. Maar ook een select groepje Vlaamse schrijvers hebben een bijdrage geleverd, Kristien Hemmerechts, Stefan Hertmans, Geert Van Istendael en Bart Van Loo o.a. en een klein aantal buitenlandse literatoren zoals b.v. Hilary Mantel, Nicci French, Isabel Allende. Soms is de keuze van het kunstwerk voor de hand liggend. Zo koos Donna Tartt  “Het puttertje” van  Carel Fabritius en Thé Tjong-Khing tekende als illustrator een persiflage  op een buste van koning-stadhouder Willem III. Zeer geestig, net als de tekst van Roderick Six, die Lucifer een fictieve brief laat schrijven aan Jezus – allerbeste JayCee-. De rest van de teksten zijn echter serieus: een beschrijving van het kunstwerk zelf en daarna al dan niet de fantasie van de auteur, die vrij spel kreeg. Een gedicht kon blijkbaar ook, zo schreef Onno Blom een sonnet bij een portret van een jonge Rembrandt. En Pfeiffer slaagde erin om heel zijn bijdrage in één zin te gieten. Hoewel niet alle gekozen kunstwerken topstukken zijn, zijn er vele , die dat wel zijn. Rembrandt en Rubens, komen geregeld aan bod, Frans Hals ook maar opvallend veel schilderijen van Jan Steen werden besproken. 
De rangschikking werd bepaald door het jaar, waarin het schilderij/sculptuur door het Mauritshuis werd verworven. De meeste werken van het museum dateren van de 17 en de 18de eeuw, hoewel er minstens één uitzondering is, die de regel bevestigt: een zeer groot acrylschilderij van Ger Lataster uit 1987.
Achteraan vindt de lezer een alfabetische lijst van de uitgenodigde auteurs met een korte biografie, nog gevolgd door een eveneens alfabetisch, niet helemaal volledige -Thé Tjong-Khing b.v. hebben we niet teruggevonden- opsomming van de kunstenaars en hun eerder in het boek besproken werk met daarbij wat technische informatie. 
Schitterend boek, prachtige illustraties. In één trek uitlezen hoeft niet. Nu en dan een stukje kan perfect.

[Kristien Philippe - 11/05/2022]