Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Ambitie en ondergang. De geldhonger van de Bourgondische vorsten Marc Boone 13/01/2026
Klank! Een muzikale geschiedenis van de westerse wereld Theo van den Bogaard 13/01/2026
Fantastische nacht en andere verhalen (vert. Ria van Hengel) Stefan Zweig 13/01/2026
Nieuwe Haagse School 1945-1975. Bovenal vrij Saskia Gras 13/01/2026
BDW. De Vlaams-nationalist die Belgisch premier werd. De biografie Tom de Smet 13/01/2026
European realities. Schilderkunst/Painting 1919-1939 Julia Dijkstra, Maite van Dijk, Anja Richter en Florence Thurmes 13/01/2026
1913. De grote kunstexplosie Roby Boes, Anne van Lienden en Jan Rudolph de Lorm 13/01/2026
De lotdagen Paul Demets 07/01/2026
Passage Parijs. In het spoor van de schrijvers Dirk Leyman 07/01/2026
Wat we kunnen weten Ian McEwan 07/01/2026
De Westhoek en Frans-Vlaanderen. 365 verrassende plekken Jan Yperman 07/01/2026
Henri Bergson. Een biografie Emily Herring 07/01/2026
Consent. Een geschiedenis van dwang en vrije wil en alles daartussenin Chanelle Delameillieure en Jolien Gijbels (sam.) 07/01/2026
1676. Het laatste levensjaar van Michiel Adriaenszoon de Ruyter Graddy Boven 07/01/2026
Jakob Fugger De Rijke (1459 – 1525). Genie van de vroegmoderne tijd Marc Hermant en Bernard Van den Bogaert 07/01/2026
Flemings! Hoe Vlamingen eeuwenlang hun sporen achterlieten in Engeland Harry De Paepe 07/01/2026
De Galliërs. Een geschiedenis van Gallia Belgica en zijn inwoners Sien Demuynck 07/01/2026
De geschiedenis van Brussel in oude kaarten Bram Vannieuwenhuyze, Philippe De Maeyer e.a. 07/01/2026
Ontheemd in Nederland. Belgische vluchtelingen en hun Groote Oorlog Henk van der Linden (red.) 07/01/2026
De kaart van 1562 uitvergroot. Brugge door de ogen van Marcus Gerards Koen Goeminne 07/01/2026
12345678910...Laatste

Maria Sibylla Merian. Changing the Nature of Art and Science

Bert van de Roemer, Florence Pieters, Hans Mulder, Kay Etheridge en Marieke van Delft (red.)
Maria Sibylla Merian. Changing the Nature of Art and Science
Lannoo, 2022, 304 blz., EUR 39,99
ISBN: 9789401485333

Recent verscheen een nieuw boek over biologe Maria Sibylla Merian (Frankfurt am Main, 1647 - Amsterdam, 1717). Bij het grote publiek is deze dame wellicht vrij onbekend, maar in de wereld van de entomologen, biologen, botanici en (misschien) (kunst)historici klinkt haar naam en haar werk als een klok. Dit is niet het eerste boek dat over haar verschijnt. Nu bundelden enkele wetenschappers opnieuw een reeks teksten over haar leven en werk. Dit wel alles in de Engelse taal, hoewel zij van Duitse origine is en grotendeels in Nederland werkte. Haar interesse ging vooral uit naar rupsen en vlinders, die zij grondig bestudeerde en eigenlijk basisgegevens daarover verzamelde. Daarmee behoort ze tot de eersten die op een wetenschappelijke manier studies erover maakte en ook tekeningen met diverse details zoals het eierleggen ervan, de verpopping en hun eetgewoonten. Dit resulteerde in een studieboek. Als biologe had ze ook grote interesse in bloemen en planten waarover ze in 1675 een boek publiceerde: ‘Neues Blumenbuch’. Het bleef daar niet bij en ondanks familiale moeilijkheden legde ze zich verder toe op de studie van de natuur in het algemeen. 
Dat opnieuw over haar, maar vooral over haar werk een grondige aanvullende studie verschijnt, kunnen we alleen maar bejubelen. Het boek bestaat uit een twintigtal artikels die diverse facetten van haar werk behandelen. Ook over haar ex-man vernemen we nieuwe gegevens, want het familiale aspect gaan de auteurs niet uit de weg. Uiteindelijk heeft ze pionierswerk op het gebied van de studie van rupsen en vlinders geschreven. De wetenschappelijkheid van deze stevige uitgave wordt bevestigd door een uitgebreide reeks eindnoten en een grote bilbiografie. Logisch dat het boek is geïllustreerd met vooral ingekleurde tekeningen. 
Het gaat om een monumentale uitgave – in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam –, grondig voorbereid en uitgebreid. De vormgeving is sober maar dit verwachten we van zo’n wetenschappelijk boek. Gelukkig is er ook een index aan toegevoegd. We feliciteren auteurs en uitgever om zo’n weliswaar gespecialiseerd onderwerp vandaag nog te durven op de markt te brengen. Intussen genoten we van de vele afbeeldingen en de boeiende realisatie.  

[Jean Luc Meulemeester - 20/09/2022]