Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Leeuwenharten (vert. Wilma Paalman en Willem van Paassen) Dan Jones 16/12/2025
De ijdelheid van de kanunnik. Joris van der Paele en Jan van Eyck Hendrik Callewier 16/12/2025
Een school voor olifanten. In het spoor van Leopolds waanzinnige expeditie naar het hart van Congo Sophy Roberts 16/12/2025
Bestemming Suriname. Drie zeventiende-eeuwse reizen naar een vroege plantagekolonie Nettie Schwartz en Suze Zijlstra (bezorgd en inl.) 16/12/2025
De droom van Marcus Aurelius. Van filosofie naar levenskunst (vert. Marga Blankestijn) Frédéric Lenoir 16/12/2025
Opstand in Judea. Joods verzet tegen de Romeinen 63 v.Chr.-136 n.Chr. (vert. Roelof Posthuma) Barry Strauss 16/12/2025
Het nieuwe bouwen. De tijd van experimenten 1910-1940 Pim van Schaik 16/12/2025
Wilhelmina Drucker. Een vrouw in de oppositie Marianne Braun 16/12/2025
De wonderen Jeroen Olyslaegers 16/12/2025
De 82 componisten die je moet kennen (ill.Thomas Beijer) Merlijn Kerkhof 16/12/2025
Dagboek 1933. Het gevaar van extreemrechts. Herziene editie Dirk Verhofstadt 16/12/2025
Jacob Lawrence. African American Modernist Robbert Roos, Romare Bearden, Elgin Cleckley, Harry Henderson, Lara Stolwerk (red.) e.a. 16/12/2025
Het alsjeblieftmeisje. Gebaseerd op het hartverscheurende lot van een jong meisje dat haar lichaam moest verkopen aan de vijand tijdens WOI Kathelijn Vervarcke 16/12/2025
Winterstrijders Olivier Norek 08/12/2025
Heel en Al. Kunst, geloof en wetenschap in het stadhuis van Amsterdam. 1647-1665 Eymert-Jan Goossens 08/12/2025
Stromen. Roman (vert. Jacques Westerhoven) Aya Koda 08/12/2025
Berlijn. Leven in een gespleten stad Piet de Moor 08/12/2025
Onvoltooid verleden. Spanje onder en na Franco Vincent Scheltiens Ortigosa 08/12/2025
En garde Lianne Damen 08/12/2025
Oproer en omwenteling. Antwerpen, de Nederlanden en de wereld door de ogen van Adriaan Van Meerbeeck (1560-1620) Bram De Ridder & Joost Van Meerbeeck 08/12/2025
12345678910...Laatste

John Cockerill. Keizer van de industriële revolutie

Bart Vanacker
John Cockerill. Keizer van de industriële revolutie
Houtekiet, 2022, 302 blz., EUR 24,99
ISBN: 9789089249838

De journalist Bart Vanacker richtte ‘Tijdreizen’ op, dat monumenten en erfgoed een tweede leven wil geven via verhalen, beelden, video’s en tours. Een van de projecten is het voorliggende John Cockerill, waarin Vanacker het verhaal van de Keizer van de industriële revolutie tegen de ruimere historische achtergrond presenteert.
John Cockerill (1790-1840) was de zoon van de Britse machinebouwer William Cockerill. Deze bouwde tijdens het Frans bewind in Verviers een machinefabriek en de eerste functionerende spinmolen op het vasteland. John nam op drieëntwintigjarige leeftijd samen met zijn broer de fabriek van zijn vader over. De broers kochten het voormalig buitenverblijf van de prins-bisschop van Luik in Seraing en bouwden er een cokeshoogoven, die gebruik maakte van de steenkool van de regio. Vooral John ontwikkelde Seraing tot het eerste geïntegreerde industriële complex met cokeshoogovens, staalgieterijen, walserijen, smederijen en constructiewerkplaatsen. Hij ging over tot de massaproductie van ijzer en staal en mettertijd ook kant-en-klare stoommachines, locomotieven en spoorwegmaterieel. Cockerill ging daarvoor leningen aan bij koning Willem I. Na de Belgische Revolutie van 1830 was hij dan ook een tijd lang een spilfiguur binnen het activistisch Luiks orangisme. Om den brode ontwikkelde hij een haat-liefdeverhouding met het jonge België, wat hem geen windeieren legde. Hij leverde de rails en de locomotieven voor de eerste spoorwegen in het land. Maar voortdurend had hij liquiditeitsmoeilijkheden en financiële schulden door steeds opnieuw te investeren of opportuniteiten te zoeken. Rond 1838 smolt het vertrouwen van de investeerders in zijn ondernemingen. Cockerill besloot om in Rusland opnieuw te beginnen. Op weg daarheen stierf hij in Warschau 49 jaar oud. Na zijn dood werd zijn onderneming omgevormd tot een naamloze vennootschap. Enkele decennia later was zijn dubieus financieel einde vergeten, kreeg hij standbeelden en begon de legendevorming.
Het boek is geen systematisch opgezette biografie. Vanacker geeft veeleer een verslag van zijn zoektocht naar John Cockerill. Het werk bestaat uit korte hoofdstukken, waarvan de wervende titel gevolgd wordt door een plaatsaanduiding en datering. Dat is nodig, want de auteur wijkt soms af van de chronologische lijn. Hij doorspekt zijn verhaal met het verslag van zijn zoektocht naar de overgebleven sporen van Cockerills activiteiten in het industrieel erfgoed en hij bezocht dan ook tal van locaties ter plaatse.
Vanacker kadert het levensverhaal van John Cockerill in het grotere verhaal van de industriële revolutie en concretiseert zijn relaas met citaten uit de eigentijdse bronnen. Hij vertelt ook beknopt het vervolg van de bedrijfsgeschiedenis met alle roemloze overnames tot op de dag van vandaag en de ontmanteling van de laatste hoogoven te Seraing in het begin van de 21ste eeuw.
Bart Vanacker schrijft begrijpelijk en aarzelt niet populaire zinswendingen te gebruiken. Het boek is geïllustreerd met zwart-witillustraties, waaronder degelijke kaarten, niet onbelangrijk om de vele transnationale activiteiten van de Cockerills te volgen. Een stamboom vooraan en achteraan een bibliografie en een notenapparaat vervolledigen dit leesbaar werk over de pionier van de industriële revolutie in ons land en ruimer in Europa.

[Walter Smits - 03/11/2022]