Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Sta bij Leo Pleysier 05/05/2026
Hendrik de Man. Visionair of verrader? Mieke van Haegendoren 05/05/2026
De erfenis van Hendrica Leurs Marlies Medema 04/05/2026
De Historische Bibliotheek. Egypte. De Griekse wereld in de vijfde eeuw v.Chr. Vertaald en toegelicht door John Nagelkerken met medewerking van Omar G Diodoros van Sicilië 04/05/2026
Schrijven voor de farao. Dertig eeuwen Oudegyptische literatuur Hans D. Schneider 04/05/2026
Max Wildiers zonder meer Johan Christiaens 04/05/2026
Paul en Frank Wintermans. Meubels en plastieken Frank Wintermans, Paul Wintermans, Pieter Siebers 04/05/2026
Ik wil begrijpen. Tegenspraak en vernieuwing Astrid Arns e.a. 04/05/2026
Hugo Schiltz. Homme hors catégorie. Politieke biografie Eric van de Casteele 04/05/2026
Magico! Italiaans realisme 1920-1970 Valerio Terraroli, Maite van Dijk, Julia Dijkstra 04/05/2026
Het woord en de wereld Piet Gerbrandy 04/05/2026
Thuis bij Jan Steen Gerdien Verschoor en Lea van der Vinde 04/05/2026
Daun Kreek Daey Ouwens 19/04/2026
De Reformatie. Een geschiedenis 1490-1700 (vert. Huub Stegeman) Diarmaid MacCulloch 19/04/2026
De wereld van de farao’s. Inleiding in het oude Egypte Marleen Reynders 19/04/2026
Wereldreizigers. De ontdekking van Europa Alexander van de Bunt 19/04/2026
Je zit op een stoel Bob Vanden Broeck 19/04/2026
De 44 beste gedichten van de H. de Coninckprijs 2026 Diverse 19/04/2026
Kop Martin Hendriksma 19/04/2026
London Calling. Francis Bacon, Lucian Freud, David Hockney, Paula Rego Thijs de Raedt (red.) 13/04/2026
12345678910...Laatste

Als ik terugkom (vert. Edwin Krijgsman)

Marco Balzano
Als ik terugkom (vert. Edwin Krijgsman)
De Arbeiderspers, 2022, 269 blz., EUR 22,99
ISBN: 9789029544139

“Ik heb het verhaal van een migrante uit onze tijd willen vertellen” schrijft Marco Balzano in het nawoord bij zijn roman ‘Als ik terugkom’. De roman kwam tot stand na grondige documentatie over “badantes”. Dat zijn vrouwen, meestal uit Oost-Europa, die in het snel vergrijzende Italië verzorgingswerk gaan verrichten. Bij migratie, schrijft Marco Balzano, denken wij al te vaak dat het om jonge mannen gaat, maar nu zware handarbeid steeds minder en verzorgingswerk steeds meer werknemers nodig heeft, is de situatie in West-Europa grondig gewijzigd .Vaak gaat het om werk op een lager niveau dan waarvoor deze vrouwen opgeleid zijn, maar het wordt wel beter betaald. De zorgbehoevenden lijden vaak aan Parkinson of Alzheimer en de inwoning bij de patiënten maakt het verblijf in een ver land met een vreemde taal extra zwaar. Psychiaters in Oost-Europa noemen de psychische gevolgen voor de vrouwen “de Italiaanse ziekte” terwijl de leden van hun jonge gezin als “niemandskinderen” of “left behind children” worden getypeerd. Zij blijven achter in wat vaak ontvolkte en uiteengerukte samenlevingen zijn. Marco Balzano verwerkte zijn ervaringen in een “familieroman met drie vertellers” die begint met het onaangekondigde vertrek van een moeder van twee kinderen. Angelica is de al wat oudere, studerende dochter en Manuel een puberende jongen. Radeni is een dorp op het Roemeense platteland. Daniela’s dronken en werkloze echtgenoot vertrekt later ook, zodat de twee kinderen onder de hoede van hun grootouders moeten opgroeien, terwijl hun “badante-moeder” regelmatig geld opstuurt. Maar de jongen verwaarloost zijn studies, raakt ontmoedigd en zoekt toenadering tot zijn tuinierende opa. Als deze plots sterft, wordt de jongen depressief en rijdt hij zich, al of niet moedwillig, met een geleende moto te pletter. In het tweede deel verschuift de focus naar de moeder, die schuldbewust maar ook bewust van haar noodzakelijke beslissing om te vertrekken, aan het ziekbed waakt van haar in een coma geraakte zoon. Ondertussen vertelt zij aan de slapende jongen haar ervaringen als verzorgster van demente of koppige bejaarden en van rijkeluiskinderen in Milaan. In het derde deel van de roman is de dochter aan het woord. Angelica huwt, na de revalidatie van haar broer, met een ingenieur die werk vindt in Berlijn. Haar broer neemt zich voor naar de landbouwschool te gaan en zijn toekomst in de eigen streek op te bouwen. Voor Angelica en Radu, beide goed opgeleide jonge mensen met een diploma, wenkt een betere toekomst in het verre buitenland. ‘Als ik terugkom’ is een sobere en verzorgde roman over alle facetten van een nog te weinig gekende problematiek.

[Johan De Haes - 15/11/2022]