Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Joegoslavië. Kroniek van zes of zeven landen Johan de Boose 23/12/2025
Eugeen Van Mieghem 1875-1935. Kunstenaar van het dagelijks leven Eric Rinckhout 23/12/2025
Kunst voor de Führer. Erhard Göpel en de jacht op Europese meesterwerken Ruud Breteler 23/12/2025
Leeuwenharten (vert. Wilma Paalman en Willem van Paassen) Dan Jones 16/12/2025
De ijdelheid van de kanunnik. Joris van der Paele en Jan van Eyck Hendrik Callewier 16/12/2025
Een school voor olifanten. In het spoor van Leopolds waanzinnige expeditie naar het hart van Congo Sophy Roberts 16/12/2025
Bestemming Suriname. Drie zeventiende-eeuwse reizen naar een vroege plantagekolonie Nettie Schwartz en Suze Zijlstra (bezorgd en inl.) 16/12/2025
De droom van Marcus Aurelius. Van filosofie naar levenskunst (vert. Marga Blankestijn) Frédéric Lenoir 16/12/2025
Opstand in Judea. Joods verzet tegen de Romeinen 63 v.Chr.-136 n.Chr. (vert. Roelof Posthuma) Barry Strauss 16/12/2025
Het nieuwe bouwen. De tijd van experimenten 1910-1940 Pim van Schaik 16/12/2025
Wilhelmina Drucker. Een vrouw in de oppositie Marianne Braun 16/12/2025
De wonderen Jeroen Olyslaegers 16/12/2025
De 82 componisten die je moet kennen (ill.Thomas Beijer) Merlijn Kerkhof 16/12/2025
Dagboek 1933. Het gevaar van extreemrechts. Herziene editie Dirk Verhofstadt 16/12/2025
Jacob Lawrence. African American Modernist Robbert Roos, Romare Bearden, Elgin Cleckley, Harry Henderson, Lara Stolwerk (red.) e.a. 16/12/2025
Het alsjeblieftmeisje. Gebaseerd op het hartverscheurende lot van een jong meisje dat haar lichaam moest verkopen aan de vijand tijdens WOI Kathelijn Vervarcke 16/12/2025
Winterstrijders Olivier Norek 08/12/2025
Heel en Al. Kunst, geloof en wetenschap in het stadhuis van Amsterdam. 1647-1665 Eymert-Jan Goossens 08/12/2025
Stromen. Roman (vert. Jacques Westerhoven) Aya Koda 08/12/2025
Berlijn. Leven in een gespleten stad Piet de Moor 08/12/2025
12345678910...Laatste

De man met de witte tulband. Roestam de Mammeluk, de oosterse bediende van Napoleon

Jos Gabriëls
De man met de witte tulband. Roestam de Mammeluk, de oosterse bediende van Napoleon
Boom, 2023, 519 blz., EUR 39,90
ISBN: 9789024432981

Jos Gabriëls was als senior onderzoeker werkzaam bij het Huygens Instituut voor Nederlandse Geschiedenis en Cultuur en specialiseerde zich in de geschiedenis van het napoleontische tijdvak (1799‑1815). Van zijn hand verschijnt nu De man met de witte tulband waarin hij Roestam de Mammeluk, de oosterse bediende van Napoleon tot uitgangspunt neemt voor een originele historische studie.
Op veel schilderijen die tijdens Napoleons bewind werden vervaardigd om diens daden te verheerlijken, is een oosters geklede man met een witte tulband te zien. Het is Roestam de Mammeluk, de lijfknecht die Napoleon meenam van zijn Egyptische expeditie en die hem vijftien jaar lang (1799-1814) als een schaduw volgde. Bijna niemand bracht zoveel tijd door met de keizer en had bijna onbeperkt toegang tot diens intieme leven als Roestam.
Gabriëls vertelt dat verhaal, waarvoor hij op een veelheid van gedrukte bronnen en literatuur steunt en op voorgaande onderzoekers voortbouwt. Maar hij wil niet zozeer een biografie van Roestam bieden, dan wel de persoonlijke relatie tussen de keizer en zijn bediende beschrijven en vooral uitleggen waarom Napoleon zoveel belang hechtte aan het gegeven dat Roestam zich als oosters geklede bediende aan zijn zijde moest vertonen.
De dienaar-meesterbetrekking staat in de eerste negen hoofdstukken centraal. Eerst verkent Gabriëls de asymmetrische relatie tussen (kamer)dienaar/lijfknecht en heer in een breder perspectief en evalueert hij Roestams herinneringen aan Napoleon. Vervolgens beschrijft hij de levens van Napoleon en de Armeens-Georgische Mammeluk Roestam Raza voor hun ontmoeting in Egypte en vervolgens Roestams leven in dienst van de keizer. Dan bespreekt hij de relatie tussen Roestam en anderen in Napoleons omgeving, zowel meerderen als gelijken. Ten slotte beschrijft hij hoe het Roestam verder verging na zijn stil vertrek in het vooruitzicht van Napoleons aftreden (1814).
In de laatste vijf hoofdstukken verschuift het perspectief naar de ruimere context van Roestams aanwezigheid aan Napoleons zijde. Roestam was de bekendste, maar niet de enige mammeluk in Franse dienst. Gabriëls bespreekt andere exotische bedienden en de exotische militairen in het Franse leger. Het laatste deel behandelt Roestams reputatie. Stereotypen en clichés met betrekking tot de bewoners van de Oriënt beïnvloedden de toenmalige beeldvorming en uitbeelding van Roestam en andere mammelukken, en dat zowel in positieve als negatieve zin.
In de epiloog kadert Gabriëls de mammelukomanie in het oriëntalisme en in Napoleons propaganda. Roestam moest door zijn oosterse uitrusting en aanwezigheid Napoleons Egyptische expeditie in herinnering houden. Hij was een levende reclamezuil van de Egyptische expeditie, terwijl de westerse tijdgenoten amper notie van de echte mammelukken hadden. Roestam was dan ook eerder een operette-mammeluk.
Het werk is fraai uitgegeven met leeslint en prachtig geïllustreerd met goed geduide kleurenillustraties, die in samenhang met de tekst staan. Noten, vier bijlagen, waaronder een lijst van alle (!) schilderijen waarop Roestam is afgebeeld, een lijst van geraadpleegde literatuur en een index op persoonsnamen sluiten deze originele cultuurhistorische studie af.

[Walter Smits - 04/12/2023]