Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Al wat leeft. De grote en dodelijke wedloop om al het leven te kennen (vert. Edzard Krol) Jason Roberts 27/10/2025
Onmogelijk (ver. Annemart Pilon) Erri di Luca 27/10/2025
Abd. De geschiedenis van slavernij en slavenhandel in de islamitische wereld (vert. Brenda Mudde en Maarten van der Werf) Justin Marozzi 27/10/2025
Deshima. Het dagelijks leven op de Nederlandse handelspost in Japan Anne Sey 27/10/2025
De Hanze. Opkomst en ondergang van een machtig handelsverbond (vert. Ger Meesters) Dick Harrison 27/10/2025
Stad van water en licht. Amsterdam, een geschiedenis in kaarten Kester Freriks en Reinder Storm 27/10/2025
Brancusi – de geboorte van moderne sculptuur. Meesterwerken uit de collectie van Centre Pompidou Ariane Coulondre (red.) 27/10/2025
Altijd te paard Iris Pronk 27/10/2025
Gestolen muziek. De roof van muzikaal erfgoed door de nazi’s Anders Rydell 27/10/2025
Leo XIV. Een augustijn in de wereldkerk Brian Heffernan 27/10/2025
De waarheid heeft vier gezichten. Hoe we het publiek debat kunnen redden Simon Truwant 27/10/2025
Koorboeken aan de Maas (1500-1540). Johannes van Deventer en een groep van koorboeken tussen Nijmegen en Luik Johan Oosterman (red.) 27/10/2025
Laat varen alle hoop. Nederlandse gevangenen in Mauthausen Gerben Post 27/10/2025
The Hôtel Solvay. Victor Horta’s Art Nouveau masterpiece Françoise Aubry 27/10/2025
Erfgenamen. Opgroeien in de schaduw van de oorlog Olof van Joolen & Ilan Sluis 27/10/2025
Legends of Amsterdam. Tijdreizen door 750 jaar Amsterdam (vert. Astrid Meijn) Harrison May 27/10/2025
De vergeten veldslagen van de Lage Landen Mart de Kruif, Tom de Kruif en Théon Minten 27/10/2025
Een klein land vol geschiedenis. Vergeten verhalen uit alle provincies Lars Boon en Axel Stam 27/10/2025
Zij die gaan sterven. De gladiatoren van Rome (vert. Maaike Post en Arjen Mulder) Harry Sidebottom 27/10/2025
Mannetje van de krant. Een persoonlijke biografie van Jan Blokker Jan Blokker jr. 27/10/2025
12345678910...Laatste

Het Adrianusdossier. Historische Roman

Joris Tulkens
Het Adrianusdossier. Historische Roman
Sterck & De Vreese, 2024, 269 blz., EUR 24,90
ISBN: 9789464711622

De Vlaamse classicus en filosoof Joris Tulkens ontpopte zich tot een productieve schrijver van historische romans, die zich meestal afspelen in de 16de eeuw tegen de achtergrond van het humanisme, de reformaties en de Europese expansie. Nu verschijnt van hem Het Adrianusdossier. Tulkens bouwt zijn historische misdaadroman op rond de figuur van paus Adrianus VI. Hij inspireerde zich op de Adrianusbiografie van de Nederlandse theoloog Twan Geurts, De Nederlandse paus. Adrianus van Utrecht. 1459-1523 (2017²).
De in 1459 geboren Adrianus Floriszoon was de zoon van een timmerman uit Utrecht. Hij studeerde vermoedelijk aan de Latijnse school in Zwolle en vervolgens theologie in Leuven, werd priester en rector van de universiteit aldaar, vervolgens opvoeder van keizer Karel V en diens stadhouder in Spanje en kardinaal van Tortosa. Na de Medicipaus Leo X, die Luther in de ban had gedaan, kozen de kardinalen in conclaaf de zelf niet aanwezige Adrianus op 9 januari 1522 tot paus. Adrianus, beïnvloed door de Moderne Devotie en door de tien jaar jongere Erasmus, was in het Rome van de renaissance niet welkom. Hij besefte dat hervormingen in de kerk noodzakelijk waren, maar maakte zich met zijn plannen daarvoor en zijn ascetische levensstijl bij de curie en de Romeinen weinig geliefd. Na een pontificaat van amper zeshonderd dagen (1522-1523) bezweek hij moegestreden onder de druk van zijn opdracht, wat onderkend werd in zijn Latijnse grafschrift: ‘Ach, wat hangt er veel van af in welke tijd ook de beste man zijn werk verricht.’
Het gegeven van als paus in een vijandig milieu terecht te komen en zijn vlugge dood in de zomer van 1523 zijn voor Tulkens de elementen om zijn roman rond op te bouwen. De lezer denkt aan de parallel met de plotse dood van paus Johannes-Paulus I na een pontificaat van 33 dagen in september 1978, waarover ook allerlei complottheorieën circuleren.
Tulkens laat Adrianus’ persoonlijke secretaris Dirk van Heeze een dossier over hem samenstellen in functie van Adrianus’ imago voor het nageslacht. Daartoe verweeft de auteur telkens de gebeurtenissen van de laatste weken van het pontificaat (5 augustus – 14 september 1523), verteld door Dirk van Heeze, met brieven, waarin oude bekenden van Adrianus getuigenissen over diens leven aanleveren. Adrianus blijkt niet enthousiast over dat plan, Van Heeze voelt zich niet gewaardeerd en tussen beide vrienden groeien spanningen. Er raakt bekend dat de secretaris in zijn verbindende commentaarteksten de wandaden in Vaticaanse kringen aan de kaak stelt. Sommige in Van Heezes dossier genoemde kardinalen willen dat hij het dossier zou vernietigen. Door list en toeval verzeilt het dossier in de Lage Landen, waar het begin 21ste eeuw terug boven water komt en gelezen kan worden.
Joris Tulkens maakt zijn reputatie als schrijver van historische romans waar. Hij kent de historische periode en personages goed en weet de gebeurtenissen aanneembaar te maken. Hij slaagt er goed in de tijdscontext en de Realpolitik van de 16de eeuw te schetsen.
Twee bijlagen, ‘Wat gebeurde er na Adrianus’ dood met de belangrijkste personages van dit boek’ en ‘Termen die een woordje uitleg verdienen’, sluiten deze spannende historische misdaadroman af, die treffend het milieu rond Adrianus tijdens de eerste decennia van de 16de eeuw in beeld brengt.

[Walter Smits - 09/02/2024]