Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Al wat leeft. De grote en dodelijke wedloop om al het leven te kennen (vert. Edzard Krol) Jason Roberts 27/10/2025
Onmogelijk (ver. Annemart Pilon) Erri di Luca 27/10/2025
Abd. De geschiedenis van slavernij en slavenhandel in de islamitische wereld (vert. Brenda Mudde en Maarten van der Werf) Justin Marozzi 27/10/2025
Deshima. Het dagelijks leven op de Nederlandse handelspost in Japan Anne Sey 27/10/2025
De Hanze. Opkomst en ondergang van een machtig handelsverbond (vert. Ger Meesters) Dick Harrison 27/10/2025
Stad van water en licht. Amsterdam, een geschiedenis in kaarten Kester Freriks en Reinder Storm 27/10/2025
Brancusi – de geboorte van moderne sculptuur. Meesterwerken uit de collectie van Centre Pompidou Ariane Coulondre (red.) 27/10/2025
Altijd te paard Iris Pronk 27/10/2025
Gestolen muziek. De roof van muzikaal erfgoed door de nazi’s Anders Rydell 27/10/2025
Leo XIV. Een augustijn in de wereldkerk Brian Heffernan 27/10/2025
De waarheid heeft vier gezichten. Hoe we het publiek debat kunnen redden Simon Truwant 27/10/2025
Koorboeken aan de Maas (1500-1540). Johannes van Deventer en een groep van koorboeken tussen Nijmegen en Luik Johan Oosterman (red.) 27/10/2025
Laat varen alle hoop. Nederlandse gevangenen in Mauthausen Gerben Post 27/10/2025
The Hôtel Solvay. Victor Horta’s Art Nouveau masterpiece Françoise Aubry 27/10/2025
Erfgenamen. Opgroeien in de schaduw van de oorlog Olof van Joolen & Ilan Sluis 27/10/2025
Legends of Amsterdam. Tijdreizen door 750 jaar Amsterdam (vert. Astrid Meijn) Harrison May 27/10/2025
De vergeten veldslagen van de Lage Landen Mart de Kruif, Tom de Kruif en Théon Minten 27/10/2025
Een klein land vol geschiedenis. Vergeten verhalen uit alle provincies Lars Boon en Axel Stam 27/10/2025
Zij die gaan sterven. De gladiatoren van Rome (vert. Maaike Post en Arjen Mulder) Harry Sidebottom 27/10/2025
Mannetje van de krant. Een persoonlijke biografie van Jan Blokker Jan Blokker jr. 27/10/2025
12345678910...Laatste

Oorlogsboeven. Alledaagse criminaliteit tijdens de Tweede Wereldoorlog

Jan Julia Zurné
Oorlogsboeven. Alledaagse criminaliteit tijdens de Tweede Wereldoorlog
Walburg Pers, 2024, 208 blz., EUR 20,00
ISBN: 9789464562965

In bezet Nederland stikte het tijdens de bezetting van de dieven. De rechterlijke macht diende dag in, dag uit overuren te draaien. Bijvoorbeeld: op 12 februari 1942 werden bijna alle zeventien verdachten die zich moest verantwoorden voor de Bossche arrondissementsrechtbank verdacht van diefstal of heling. Het waren vrijwel allemaal fietsendieven. In maart 1944 stonden tijdens vijf zittingsdagen voor diezelfde rechtbank negen op de tien verdachten terecht wegens een vermogensdelict (diefstal, heling of verduistering). In kranten werd over deze diefstallen vaak uitvoerig bericht. De misdaadrubrieken werden sterk uitgebreid. Journalisten trokken de aandacht van nieuwsgierige lezers met sensationele titels als ‘Een krachtdadige groentenvrouw. Zij sloeg een rijwieldief van zijn gestolen fiets’; ‘Niets is meer veilig voor dieven’ en ‘Officier van justitie klaagt: het dievengilde wordt bij den dag brutaler’.
Al deze dossiers zijn tot op heden bewaard. De rechtshistorica Jan Julia Zurné vond in de gerechtelijk archiefdepots een ware groeve van procesdossiers en vonnissen voor haar onderzoek. Tijdens de Tweede Wereldoorlog schoten de criminaliteitscijfers de hoogte in, vooral voor diefstal en andere vermogensdelicten. Niet alleen mensen met een vooroorlogs strafblad maakten zich hieraan schuldig, ook voorheen “nette” burgers. Sommigen van hen voelden zich door de bezettingsomstandigheden gedwongen om te stelen, andere maakten misbruik van de situatie. 
Hoe rechtvaardigden verdachten hun misdrijven voor zichzelf en voor anderen? Beschouwden ze diefstal tijdens de bezetting überhaupt als misdrijf? Wat moesten de rechtsdiensten aanvangen met personen die betrapt werden op illegale kap tijdens de hongerwinter van 1944/1945? Werden ze veroordeeld en gestraft of kneep de rechter een oogje dicht? Historica Zurné legt het in knap negen hoofdstukken allemaal duidelijk en met tal van voorbeelden uit. Hoewel alle personen in het boek overleden zijn, vermeldt ze de betrokken “oorlogsboeven” enkel met hun voornaam; dat om hun nazaten niet in verlegenheid te brengen.
Het mooi uitgegeven boek met een aantrekkelijke cover en flappen bevat illustraties, eindnoten en een bibliografie. Een bijzonder lezenswaardig boek.

[Pieter Jan Verstraete - 02/04/2024]