Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Ambitie en ondergang. De geldhonger van de Bourgondische vorsten Marc Boone 13/01/2026
Klank! Een muzikale geschiedenis van de westerse wereld Theo van den Bogaard 13/01/2026
Fantastische nacht en andere verhalen (vert. Ria van Hengel) Stefan Zweig 13/01/2026
Nieuwe Haagse School 1945-1975. Bovenal vrij Saskia Gras 13/01/2026
BDW. De Vlaams-nationalist die Belgisch premier werd. De biografie Tom de Smet 13/01/2026
European realities. Schilderkunst/Painting 1919-1939 Julia Dijkstra, Maite van Dijk, Anja Richter en Florence Thurmes 13/01/2026
1913. De grote kunstexplosie Roby Boes, Anne van Lienden en Jan Rudolph de Lorm 13/01/2026
De lotdagen Paul Demets 07/01/2026
Passage Parijs. In het spoor van de schrijvers Dirk Leyman 07/01/2026
Wat we kunnen weten Ian McEwan 07/01/2026
De Westhoek en Frans-Vlaanderen. 365 verrassende plekken Jan Yperman 07/01/2026
Henri Bergson. Een biografie Emily Herring 07/01/2026
Consent. Een geschiedenis van dwang en vrije wil en alles daartussenin Chanelle Delameillieure en Jolien Gijbels (sam.) 07/01/2026
1676. Het laatste levensjaar van Michiel Adriaenszoon de Ruyter Graddy Boven 07/01/2026
Jakob Fugger De Rijke (1459 – 1525). Genie van de vroegmoderne tijd Marc Hermant en Bernard Van den Bogaert 07/01/2026
Flemings! Hoe Vlamingen eeuwenlang hun sporen achterlieten in Engeland Harry De Paepe 07/01/2026
De Galliërs. Een geschiedenis van Gallia Belgica en zijn inwoners Sien Demuynck 07/01/2026
De geschiedenis van Brussel in oude kaarten Bram Vannieuwenhuyze, Philippe De Maeyer e.a. 07/01/2026
Ontheemd in Nederland. Belgische vluchtelingen en hun Groote Oorlog Henk van der Linden (red.) 07/01/2026
De kaart van 1562 uitvergroot. Brugge door de ogen van Marcus Gerards Koen Goeminne 07/01/2026
12345678910...Laatste

Ondergang. Prigozjin, Poetin en de nieuwe strijd om de toekomst van Rusland

Mark Galeotti en Anna Arutunyan
Ondergang. Prigozjin, Poetin en de nieuwe strijd om de toekomst van Rusland
Prometheus, 2024, 268 blz., EUR 22,99
ISBN: 9789044655483

In hun gemeenschappelijke boek schrijft het Russisch-Amerikaans journalistenechtpaar en Rusland-kenners Anna Arutunyan en Mark Galeotti hoe Jevgini Prigozjin zich vanuit de gevangenis naar boven knokte, succesvol ondernemer werd en als chef van het beruchte Wagner (genoemd naar de componist Richard Wagner) huurlingenleger, in juni 2023 een mars op Moskou organiseerde en uiteindelijk twee maanden later vermoord werd. 
De jaren die hij in de gevangenis als dief en oplichter doorbracht, noemde Prigozjin later zijn “universiteitsjaren”. Aanvankelijk zat hij meer door wangedrag in de isoleercel dan in een normale cel. Later besefte hij dat hij in de gevangenis heel wat kon leren. Zo onderging hij er een cursus illegale bedrijfskunde. Tevens leerde Prigozjin er de codes kennen en steeg hij op in de pikorde. Hij leerde er alle knepen van het criminele vak. Na zijn vroegtijdige vrijlating in 1990 kwam hij in een compleet andere wereld terecht. Weg was het Sovjet-systeem. De oude regels golden niet meer. Wel was de corruptie gebleven. De jaren 1990 waren de jaren van het ‘wilde westen’ in Rusland. Vrij initiatief was toegelaten en verschillende jonge Russen hadden daarvan geprofiteerd om met een eigen zaak te beginnen. Wie het in de nieuwe samenleving wilde maken, diende een haai te zijn.
En Prigozjin was een haai die prima terecht kwam in een haaienmeer. Hij stapte in de horeca. Op de markt van Sint-Petersburg opende hij een hotdogkraam. Voor Russen een felbegeerde lekkernij uit het westen. Maar in plaats van Frankfurter worstjes gebruikte hij spotgoedkope sosiski-worstjes uit de Sovjet-tijd. Hij serveerde ze in een broodje met zelfgemaakte saus. De meeste Russen smaakten het verschil niet. Hiermee maakte hij fortuin. Hij investeerde zijn cashgeld —banken waren immers onbetrouwbaar— in de gokindustrie en in een supermarktketen. Uit het hotdogkraam groeide een restaurant en het duurde niet lang eer Prigozjin in 1995 zijn eerste luxe-restaurant in de stad opende. Het was het eerste toprestaurant. De Russische nieuwe rijken waren in de zevende hemel. Al wat hij aanvatte, veranderde in goud. 
Kort nadien richtte Prigozjin een cateringbedrijf, Concord op. Hij werd cateraar en een vrij goede. De eerste jaren leverde hij goede producten. Hij rijfde het ene na het andere contract binnen. Scholen, het leger en bedrijven deden een beroep op hem. Hij leverde goede waren en was stipt. Iedereen tevreden dus. Prigozjin kon stelselmatig uitbreiden. 
In 2001 kwam president Chirac op bezoek en Poetin deed beroep op cateraar Prigozjin. Zijn service was uitstekend. Zelf ging Prigozjin met de wijn rond en leerde zo Poetin van nabij kennen. Dat Prigozjin de kok van Poetin was, is een fabeltje dat door het auteursduo in hun stevig gedocumenteerd boek uit de wereld wordt geholpen. Meer en meer verkeerde hij in kringen rond Poetin. Inmiddels kwam er steeds fellere kritiek op de kwaliteit van zijn fabriekseten, dat op de duur niet meer te vreten was. Prigozjin een zorg. Hij kon het zich intussen permitteren om klachten gewoon naast zich neer te leggen. Poetin had immers voor een vast contract gezorgd, en Prigozjin bezat intussen een machtig zakenimperium.
Een vriend van Poetin werd Prigozjin evenwel nooit. Wat hij ook deed, hij bleef een “lijfeigene”. Vrienden konden zich heel wat meer permitteren bij Poetin dan “lijfeigenen”. Prigozjin bleef een ‘kaalhoofdige, breedgeschouderde hoveling’. Hij besefte dat pas laattijdig. Vandaar ook zijn woedeaanvallen tegen het corrupte systeem van de Kremlin-entourage. Te laat drong het tot hem door dat zij allen de bescherming van Poetin genoten. 
Als chef van zijn Wagner-leger was hij niet alleen een internationale paria geworden maar ook in eigen land waren hoe langer, hoe minder zijn diensten nodig. Poetin nam de telefoon niet meer op als hij belde. Een tijdlang profileerde Prigozjin zich als een bekwaam oorlogsman en patriot. Zijn Wagner-huurlingen, aangevuld met gevangenen uit het overbevolkte en gewelddadige strafsysteem, behaalden militaire successen zoals in Bachmoet. Maar eenmaal hij in juni 2023 zijn militaire mars voor gerechtigheid naar Moskou ondernam, was zijn lot bezegeld. Even had deze tot paniek geleid maar toen zijn troepen halverwege rechtsomkeer maakten, was Prigozjin voltooid verleden tijd. De “lijfeigene” was in opstand gekomen, en diende hiervoor te boeten met zijn leven.
Een prima onderbouwde en toegankelijk biografie van een Russische zakenman, opportunist en gangster.

[Pieter Jan Verstraete - 02/09/2024]