Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Gestel en De Smet. Kleurrijke vriendschap Kees van der Geer 25/08/2026
Hemellichamen aan de uiterste rand van de wereld (vert. Marcel Otten) Jon Kalman Stefansson 25/08/2026
De dagen van Glas Nicoletta Verna 21/08/2026
De ziel van de wereld. Een portret van Max Wildiers (1904-1996) Toon Horsten (red.) 21/08/2026
God. Naar een andere filosofie Erik Meganck 21/08/2026
Sekse doet ertoe. Hoe mijn visie op gender en de queertheorie veranderde Jantine Nierop 21/08/2026
Boudewijn. De biografie Vincent Dujardin 21/08/2026
Annalen (vert. Vincent Hunink) Tacitus 21/08/2026
De beginnende en de beste redenaar (vert. Vincent Hunink, inl. Bé Breij) Marcus Tullius Cicero 21/08/2026
Aldus de doden (vert. Caroline Meijer) Doireann Ni Ghriofa 21/08/2026
Gepassioneerd & onvolwassen. Een portret van Klaas Gubbels in zijn eigen woorden Roos Custers 21/08/2026
Expeditie Kunst. Volledig herziene editie Sofie Van de Velde 21/08/2026
Charley Toorop en Pyke Koch. Alles of niets Carel Blotkamp en Mieke Rijnders 14/08/2026
Ferdinand Snellaert. Pionier van de Vlaamse politiek, 1809-1872. Biografie Ludo Stynen 13/08/2026
Bloedrode dageraad. De Tweede Wereldoorlog en de geboorte van het moderne Azië Hans van de Ven 13/08/2026
Masdoelhak en Adriana of de toegedekte moorden van de Indonesiëoorlog Frank Vermeulen 13/08/2026
Weimar. Leven op de rand van de afgrond Katja Hoyer 13/08/2026
Dark Enlightenment. Hoe een nieuwe radicaal-rechtse ideologie de wereld verovert Arnaud Miranda 13/08/2026
Een verwittigd man is niets waard Dimitri Verhulst 04/08/2026
Het raadsel van de anderen Benno Barnard 04/08/2026
12345678910...Laatste

Stil verzet. De oorlogsjaren van August Vermeylen

Hans Vandevoorde
Stil verzet. De oorlogsjaren van August Vermeylen
Lannoo, 2024, 360 blz., EUR 34,99
ISBN: 9789401420648

De cultuurflamingant August Vermeylen (1872-1945) staat in de annalen van de Vlaamse Beweging geboekstaafd als de man van een citaat en van een tijdschrift: ‘Om iets te zijn moeten wij Vlamingen zijn. Wij willen Vlamingen zijn, om Europeeërs te worden’ (1900). Citaat dat wel iedere rechtgeaarde Vlaming kent. Daarnaast was hij ook medeoprichter van het toonaangevende en vernieuwende literaire tijdschrift Van Nu en Straks. Vermelden we ook nog dat hij in 1930 de eerste rector was van de volledige vernederlandste universiteit van Gent. 
De literaire historicus en biograaf Hans Vandevoorde werkt al sinds geruime tijd aan een biografie van August Vermeylen. Ditmaal wijdde hij onder de titel “Stil verzet” een apart boek aan de oorlogsjaren, 1940-1945 van zijn onderwerp. Toen de bezetting door de Duitsers einde mei 1940 een feit was en hij uit Frankrijk naar Brussel was teruggekeerd, ging zijn wens in vervulling. Hij mocht geen van zijn openbare functies meer uitoefenen, geen les meer geven aan de universiteit, geen academie besturen of in welke raad dan ook nog zitting hebben. Aan het politieke leven kon hij niet meer deelnemen vermits het parlementaire leven door de bezetter stilgelegd was. Hij kon thans het werk aan zijn roman terug opnemen. Het zou later tijdens de bezettingsjaren onder de titel “Twee vrienden” verschijnen.
De keerzijde van de verplichte rust was het isolement. Vermeylen viel terug op zijn naaste omgeving. Aangezien zijn echtgenote al in 1932 overleden was en zijn zoon Piet in Engeland zat, was hij sterk afhankelijk van zijn dochter Johanna en zijn talrijke vriendinnen. Er kon nauwelijks gereisd worden, briefcontact met correspondenten in het buitenland leek zo goed als onmogelijk geworden. Af en toe werd daar wel iets op gevonden. Daarnaast bezocht Vermeylen heel wat tentoonstellingen, ging naar lezingen en hield een oorlogsdagboek bij.
Veel over het eigenlijke oorlogsgebeuren noteerde hij er niet in. Het was in de eerste plaats letterlijk een persoonlijk dagboek waarin hij over zichzelf en zijn eigen gesloten kring schreef. ‘Ik ben alleen nog Gust Vermeylen, en vertegenwoordig niets anders meer dan mezelf’, noteerde hij op 4 december 1940. In zijn dagboeken staan ook lange citaten uit brieven en gelezen boeken. Tijdens die lange bezettingsdagen las hij met veel belangstelling onder meer werk van Montaigne, Proust, Gide, Nietzsche, Tolstoi, Thomas Mann, John Steinbeck, Thomas Carlyle en Roger Martin de Gard. Vlaamse schrijvers als Albert van Hoogenbemt, Johan Daisne en Piet van Aken kregen zijn aandacht. Het politieke leven komt amper aan bod; het intellectuele des te meer.  Begin januari 1945 stierf hij aan een hartinfarct.
Het met veel zorg uitgegeven en stijlvolle boek bevat een bibliografie, eindnoten, een aangename leesletter en een met zin voor detail opgemaakt personenregister. 

[Pieter Jan Verstraete - 30/09/2024]