Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Bankiers van God en keizer. Het geld van de Fuggers 1475-1625 Peter F. Anthonissen 21/09/2026
Historische atlas van de Lage Landen 1440-1559 Sieg Monten 21/09/2026
Geneeskunde in de Oudheid. Inleiding en bronnen (vert. Cornelis van Tilburg) Florian Steger 21/09/2026
Duitse dagdromen over het keizerrijk. Hoe radicale burgers in het geweer komen tegen de Bondsrepubliek Guy Hoeks 21/09/2026
Palomar. Roman (vert. Henny Vlot; nawoord Roelof ten Napel) Italo Calvino 21/09/2026
De spagaat. Jonge lezers in tijden van ontlezing Jeroen Dera 21/09/2026
From dusk till dawn. Nachtkunst in de 17e eeuw Stefaan Kuiper 21/09/2026
Taalmoord. Over taal, identiteit en gemeenschap Wido Bourel 21/09/2026
Het menselijk lot (vert. en eindnoten Tatjana Daan) André Malraux 21/09/2026
Meesterwerken uit Le Havre. Renoir, Monet, Dufy, Matisse Michaël Debris 03/09/2026
Alleenspraak [Soliloquium] (vert. en inl. Nicoline Roskam) Bonaventura 31/08/2026
Van links naar rechts. Het oosten van Duitsland op de dool Dirk Rochtus 31/08/2026
Afscheid van Zsömle (vert. Mari Alföldy) Laszlö Krasznahorkai 29/08/2026
Gestel en De Smet. Kleurrijke vriendschap Kees van der Geer 25/08/2026
Hemellichamen aan de uiterste rand van de wereld (vert. Marcel Otten) Jon Kalman Stefansson 25/08/2026
De dagen van Glas Nicoletta Verna 21/08/2026
De ziel van de wereld. Een portret van Max Wildiers (1904-1996) Toon Horsten (red.) 21/08/2026
God. Naar een andere filosofie Erik Meganck 21/08/2026
Sekse doet ertoe. Hoe mijn visie op gender en de queertheorie veranderde Jantine Nierop 21/08/2026
Boudewijn. De biografie Vincent Dujardin 21/08/2026
12345678910...Laatste

Een dag als een andere

Diane Broeckhoven
Een dag als een andere
Pelckmans, 2024, 79 blz., EUR 19,50
ISBN: 9789464342802

Diane Broeckhoven heeft zich in de loop van haar rijke schrijversloopbaan geprofileerd als de auteur die er telkens weer in slaagt via rake observaties en een suggestief taalgebruik de leef-, denk- en gevoelswereld van haar personages op te roepen. In ‘Een dag als een andere’ doet zij het relaas van één dag uit het leven van Félicienne, Fée voor de intimi. Het leven heeft haar geleerd waar nodig afstand te bewaren tegenover alles en iedereen, ‘ze trok iedere dag opnieuw een denkbeeldige krijtcirkel om zich heen die ze door niemand liet overschrijden. De ervaring had haar geleerd dat zoiets alleen maar complicaties en ellende teweegbracht.’ (p. 16) Aan de surpriseparty die haar twee dochters hadden opgezet voor haar 66ste verjaardag, houdt ze weinig goede herinneringen over. Nu, twee weken verder, kondigt zich een dag aan die weinig spectaculairs belooft. Alleen is er de uitnodiging van haar vriendin Arlette om samen te gaan lunchen. Op weg naar het restaurant waar ze hebben afgesproken, ontmoet ze een man die schijnbaar alleen en al even vereenzaamd als zijzelf, op een bank zijn tijd zit te verdoen. Ze raken in gesprek, en dan blijkt dat de man pas vrijgelaten is uit de gevangenis. Na het etentje met vriendin Arlette – duidelijk was die er alleen op uit Fée om een gunst te vragen -  ziet Fée dat de man nog steeds op de bank zit. Stilaan komt ze meer over hem te weten, onder meer in verband met de reden waarom hij werd veroordeeld. In haar goedheid besluit Fée hem mee te nemen naar het stationsbuffet om hem daar een maaltijd aan te bieden. Eens terug thuis komt Fée er achter dat ze wel eens in haar naïeve goedheid kan bedrogen geweest zijn. Een gevoel van teleurstelling overvalt haar, ‘vandaag had ze voor drie mensen iets betekend, ze had hen zelfs in zekere zin gered. En toch hield ze er bij alle drie voornamelijk schuldgevoelens aan over. Haar vriendin Arlette (…) had ze met een ingewikkelde smoes iets wijsgemaakt omdat ze niet durfde te zeggen dat ze niet op haar hondje wilde passen. Tegenover Leo had ze gelogen over iets heel wezenlijks: haar naam. Hij zou zich haar herinneren als iemand die ze niet was. Mevrouw Bracke kwam er nog het beste van af: zij had haar diamanten bruiloft niet moederziel alleen hoeven te vieren.’ (p. 77) Drie ontmoetingen op een dag als een andere, drie emotioneel geladen momenten voor de hoofdfiguur uit deze mooie novelle.   

[Jooris van Hulle - 10/01/2025]