Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Bono 65: Zanger, activist, vader, icoon Bart Steenhaut 26/11/2025
Een moderne geschiedenis van de Arabische wereld Roel Meijer 26/11/2025
Houris (vert. Reintje Ghoos en Jan Pieter van der Sterre) Kamel Daoud 26/11/2025
Vooruit kameraden! De rode winkel van de Belle Epoque Peter Scholliers 26/11/2025
Pompejus Occo en het zieke Amsterdam. Over de dreigende ondergang van een zestiende-eeuwse stad Herman Pleij 26/11/2025
Uitdrijven. Een beknopte geschiedenis van het exorcisme Kristof Smeyers 26/11/2025
Dromers. Een koloniaal en een stamhoofd in Belgisch-Kongo Paul van Damme 26/11/2025
Dit is Edith van Leckwijck Karlijn de Jong 26/11/2025
Joris van Severen. Van katholiek naar fascist Christian de Borchgrave 26/11/2025
Angstaanjagend normaal. Over oorlogsmisdadigers, genocideplegers en terroristen Alette Smeulers 26/11/2025
Anton Verhey en de herontdekking van Herman de Ruyter. Studie naar het drieluik rond Slot Loevestein Perry Pierik (red.) 17/11/2025
Wat ik nog kwijt wil. Een ultiem gesprek Willy Claes en Rik van Cauwelaert 17/11/2025
In de geest van de nazi’s. Twaalf waarschuwingen uit de geschiedenis Laurence Rees 17/11/2025
Katholiek. Het katholieke geloof in de Lage Landen. Een rondleiding Jan-Jaap van Peperstraten 17/11/2025
De gereedschapskist van de Bijbelschrijvers. Hoe verhalen in de Bijbel worden verteld Klaas A.D. Smelik 17/11/2025
Karim Van Overmeire Vervloekt land. In de voetsporen van Vlaamse en Hollandse soldaten van Napoleon in Spanje en Portugal. Uitgeverij Ertsberg, S.l., Karim Van Overmeire 17/11/2025
De Ethiopiërs. Geschiedenis van een eeuwenoude beschaving (vert. Ruud van de Plassche) Steven Kaplan 17/11/2025
Infiltranten. Een eeuw Russische spionage in het Westen Shaun Walker 17/11/2025
Het gezicht van de oorlog, 1937-1946 Martha Gellhorn 17/11/2025
Door de sneeuw. Roman (vert. Ralph Aarnout) Tommie Goerz 17/11/2025
12345678910...Laatste

Kunst in het Vlaams Parlement

Petra Gunst, Zeynep Kubat e.a.
Kunst in het Vlaams Parlement
MER.Books, 2024, 256 blz., EUR 55,00
ISBN: 9789464778076

Overheden, of het nu om koningen, pausen of presidenten gaat, hebben altijd nauwe banden onderhouden met de wereld van de kunst. Als opdrachtgever, mecenas of verzamelaar was er altijd aandacht voor de kunst in het algemeen en de beeldende kunst in het bijzonder. Het Vlaams Parlement vormt daarop geen uitzondering, wel integendeel. De voorbije vijftig jaar heeft het Vlaams Parlement een collectie van een vierhonderdtal hedendaagse kunstwerken opgebouwd. De bezoeker kan er een aanzienlijk deel van bewonderen in de vergaderzalen, ontvangstruimtes en gangen van beide parlementsgebouwen. De oorsprong van de collectie gaat terug naar de jaren zeventig toen de voorloper van het Vlaams Parlement, de Cultuurraad voor de Nederlandse cultuurgemeenschap werd opgericht. In 1995 werd het Vlaams Parlement voor het eerst rechtstreeks verkozen. Dat jaar adviseerde een speciale ‘Commissie Integratie Kunstwerken’, een groep deskundigen, voorgezeten door toenmalig MUHKA-directeur Florent Bex, het Vlaams Parlement bij de keuze van 21 Vlaamse hedendaagse kunstenaars. Die kunstenaars mochten in het nieuwe Vlaams Parlementsgebouw een kunstwerk te creëren voor een ruimte naar keuze. Hun kunstwerken beklemtonen vaak het doel van de ruimten, hoewel een relativerende of zelfs ironische noot bij het parlementaire reilen en zeilen niet ontbreekt. Ook voor het Huis van de Vlaamse Volksvertegenwoordigers werd in 2002 gekozen voor geïntegreerde kunst. Vijf kunstenaars kregen na een wedstrijd groen licht voor de realisatie van hun project. Guillaume Bijl, Fred Eerdekens, Jozef Legrand, Joaquim Pereira Eires en Monique Thomas realiseerden in 2002 zowel in een aantal publieke ruimten als omheen het gebouw een kunstwerk. In voorliggende publicatie wordt een selectie van de kunstverzameling voor de derde keer voorgesteld. Eerder gebeurde dat in 2010 en in 2016. De selectie van de 99 kunstenaars die in dit boek aan bod komen, werd toevertrouwd aan de uittredende Kunstcommissie onder leiding van Stef Van Bellingen, met Eva Wittocx en Claudine Hellweg. De begeleidende teksten zijn van de hand van Zeynep Kubat, Céline Mathieu, Ive Stevenheydens en Anneleen van Kuyck. Dirk Nuyts en Petra Gunst zorgden vanuit Het Vlaams Parlement voor de coördinatie van het project. Petra Gunst zorgde ook voor de inleidende tekst. Namen noemen van de geselecteerde kunstenaars die in het boek aan bod komen is weinig zinvol. Een vergelijking met de ook aanwezige lijst van Vlaamse kunstenaars met werk aanwezig in de kunstcollectie van het Vlaams Parlement toont alleszins dat het om een representatieve keuze gaat. De verzorgde vormgeving van de publicatie was in handen van Luc Derycke van MER.Books. “Kunst in het Vlaams Parlement” is een fraai kunstboek dat hopelijk ook aanzet om ter plekke eens een kijkje te nemen.

[Geert Swaenepoel - 03/02/2025]