Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Reis naar Laredo (vert. W. Hansen) Arno Geiger 13/06/2025
Aan deze kant van de rivier (vert. Saskia Peterzon-Kotte) Alessandro Selmi 13/06/2025
Dromen van een nieuwe morgen. Thuiskomen in een vernieuwd christendom (vert. Kees de Wildt) Tomáš Halík 13/06/2025
In een wankele wereld. Over zingeving in de moderne tijd Frederiek Depoortere 13/06/2025
Zwarte september Sandro Veronesi 13/06/2025
Een nieuw geluid. De geboorte van de moderne poëzie in Nederland 1900-1940 Gillis Dorleijn en Wiljan van den Akker 13/06/2025
Dodenmasker Christian de Coninck 13/06/2025
Het verdeelde land. België, 1830-2025 Rolf Falter 13/06/2025
Kroniek der Jodenvervolging, 1940-1945 Abel J. Herzberg 13/06/2025
De huid Curzio Malaparte 13/06/2025
De grenshonden Marie-Luise Scherer 13/06/2025
Voor alles komt de daad. De broers Rosselli tegen Mussolini Luc Rasson 13/06/2025
Een lied dat niet sterven zal. Het rusteloze leven van Willem Pijper (1894-1947) Arthur van Dijk 13/06/2025
Het mysterie van de vrouw zonder hoofd. Roman (vert. Marijke Arijs) Myriam Leroy 13/06/2025
Arm Ding (vert. Robbert-Jan Henkes) Alasdair Gray 13/06/2025
Boek van Troost. Boek van Hoop. Middeleeuwse getijdenboeken en hun lezers Evelien Hauwaerts, Emma De Nil en Caroline Van Cauwenberge (red.) 13/06/2025
Van glas. Gemaakt in de oudheid René van Beek (red.) 13/06/2025
Tijd van leven - leven van de tijd. Brieven 2024 Perry Pierik en René van Rooij 13/06/2025
Koningsdrama. De tragische geschiedenis van Richard II en Hendrik IV (vert. Roelof Posthuma) Helen Castor 13/06/2025
Tumult. De muziek van de twintigste eeuw in 32 meesterwerken Gerrit Valckeniers 13/06/2025
12345678910...Laatste

Reis naar Laredo (vert. W. Hansen)

Arno Geiger
Reis naar Laredo (vert. W. Hansen)
De Bezige Bij, 2025, 251 blz., EUR 23,99
ISBN: 9789403130057

De Oostenrijkse schrijver Arno Geiger (°1968) is al vaak met literaire prijzen bekroond. Verleden jaar is ‘Reis naar Laredo’ verschenen. De roman opent met de onderdompeling van een oude, uitgeleefde man in een badkuip op de binnenplaats van een klooster. Het zal de lezer al snel dagen dat het om keizer Karel gaat, die in 1555, nauwelijks vijfenvijftig jaar oud, troonafstand deed en zich terugtrok in het klooster van Yuste, waar hij in 1558 overleed. Karel is een oude jichtige en kreupele man, doodvermoeid na een slopend leven als machtigste vorst van een door oorlogen en godsdiensttwisten verscheurd en door de Turken bedreigd Europa. Het is een man die zich pijnlijke vragen stelt over de macht die hij uitoefende en de beslissingen die hij nam. Hij vraagt zich af of hij nu eindelijk een vrij man kan zijn en zijn verleden achter zich kan laten, en droomt ervan zich symbolisch van alle smet te zuiveren na een duik in de zee bij Laredo, een kustplaatsje in het Noordoosten van Spanje. Samen met zijn bastaardzoon Geronimo, een toonbeeld van onschuld en jeugd, trekt hij er in het geheim op uit. Eerst redt hij twee “cagots” uit de handen van “lynchende” burgers. Cagots waren geminachte randfiguren in Noord-Spanje en Zuid-Frankrijk. Samen met deze jongen en dit meisje belanden de ex-keizer en zijn bastaardzoon  in een “dode” mijnstad. Daar trekken zij in bij een kwaadaardige waard, aan wie zij met moeite ontsnappen. Een gevangen “grijpvogel” of griffioen geeft het verhaal een fantastische draai. Uiteindelijk duikt Karel in zee Laredo. Hij  heeft zijn identiteit nooit prijsgegeven aan zijn reisgezellen, ook niet aan zijn zoon. “Karel leunde achterover en de volgende golf brak boven zijn hoofd, en het water schoot onder hem door, hief hem op, het draaide hem om, en dat was het.” Ware het niet dat de lezer vervolgens getuige is van de aflegging van Karels afgepeigerde lichaam, zodat hij gaat vermoeden dat al het voorgaande een droom was van de stervende keizer, een verhaal dat aan zijn verlangen naar verloren eenvoud, liefde, vriendschap en vrijheid gestalte gaf.  ‘Reis naar Laredo’ sluit aan bij twee genres: de historische vertelling – herkenbaar in de sporadische en summiere herinneringen van Karel – en de fabel, die de poëtische vormgeving bepaalt. Helaas blijft de zich bevragende keizer in zijn schuldbewustzijn en verlangen te weinig historisch ingevuld, en is er te weinig innerlijke dramatiek om te overtuigen en de vertelling boeiend te houden. Het bleef me allemaal te zweverig. 

[Johan De Haes - 13/06/2025]