Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
De ravijnenvuller Guido van Heulendonk 22/10/2026
Systemen van tederheid (vert.Edgar de Bruin) Marek Sindelka 22/10/2026
De schilders van ‘De Kempen’ Kristof Ruelens (red.) 22/10/2026
Léon Spilliaert. From the Depths of the Soul. Updated Edition Anne Adriaens-Pannier 19/10/2026
Flaneren moet je leren Christiaan Weijts 19/10/2026
Katholiek geloven voor beginners Bart Paepen 19/10/2026
De coulissen van de Wetstraat. Vergeten verhalen uit de Belgische politiek Ivan De Vadder 19/10/2026
Reizen met klasse. Jeruzalempelgrims uit de Lage Landen rond 1500 Peter Stabel 19/10/2026
De vergeten Ridder. Het onbekende leven van Boudewijn van Heile (ca. 1254 – 1320) Xander Bruins 19/10/2026
Agrippa (vert. Rogier van Kappel) Robert Harris 19/10/2026
Koekoek Marieke de Maré 19/10/2026
Beduveld Christian de Coninck 19/10/2026
John Cale. Underdog in de underground Wouter Bulckaert 19/10/2026
God is minder dood dan we zeggen. Over de heropleving van de katholieke Kerk in West-Europa Erik De Smet 19/10/2026
De rector. Een universiteit in het verzet (1940-1944) Bert Cornelis 19/10/2026
In goede en kwade dagen Stefan Brijs 06/10/2026
Geheime levens Jo Claes 06/10/2026
Gevangen in vrede. Bosnië en Herzegovina, 30 jaar na de oorlog Marjolein Koster 06/10/2026
In het huis van de dichter Jan Brokken 06/10/2026
Geschiedenis zonder plan. Over keuzes, toeval en gevolgen Wim Jurg 06/10/2026
12345678910...Laatste

Kunst als levenshouding. De collectie Marlies & Jo Eyck in het Bonnefanten

Paula van den Bosch (red.)
Kunst als levenshouding. De collectie Marlies & Jo Eyck in het Bonnefanten
nai010, 2025, 255 blz., EUR 49,95
ISBN: 9789462089341

De belangstelling voor hedendaagse abstracte kunst was in (Nederlands) Limburg tot in de 2de helft van vorige eeuw nog ondermaats. Toch begon het ondernemersechtpaar Marlies en Jo Eyck in de jaren 1960 en -70 met het tentoonstellen en verzamelen van geometrisch abstracte kunst. Louter intuïtief, zonder enige kunsthistorische achtergrond. Later werd hun belangstellingsveld breder. De tentoonstellingen werden druk bezocht en telkens koos het echtpaar Eyck enkele werken uit voor hun verzameling. Jo, die het verfbedrijf van zijn vader had overgenomen, stelde zijn bedrijfsruimten in Heerlen ter beschikking voor de expo’s. De collectie zelf kreeg aanvankelijk uitsluitend onderdak in het Kasteel Wijlre -nu Buitenplaats Kasteel Wijlre-, de privéwoning van de Eycks. De aangekochte kunstwerken zijn van kunstenaars uit zowat alle continenten -de meesten wel uit Europa-. Bij de bekendste kunstenaars vinden we o.a. Marlene Dumas, Bart van der Leck, Rob van Koningsbruggen en Luc Tuymans.  Qua stijl variëren de werken van b.v. Arte Povera, concrete, fundamentele en conceptuele kunst tot Land Art en zelfs computerkunst. In 2012 werd de collectie grotendeels opgekocht door het Bonnefantenmuseum in Maastricht. Door de omvang van de verzameling -150 werken van 61 kunstenaars- kunnen helaas niet alle werken permanent tentoongesteld worden. De tijdelijke tentoonstelling, die liep van in de herfst van vorig jaar tot begin mei van dit jaar toont echter voor het eerst de integrale collectie. Deze fraaie publicatie doet die tentoonstelling alle eer aan. Naast het voorwoord door de artistiek directeur van het Bonnefanten, hebben nog vier auteurs een bijdrage geleverd, die elk het belang en/of de evolutie van de collectie onderstrepen. Speciale aandacht gaat naar een apart werk Atelier Pissenlits van de Belgische kunstenaar Michel François. De eigenlijke catalogus bevat een alfabetisch gerangschikte lijst van de vertegenwoordigde kunstenaar met daarbij telkens een klein aantal van hun werken en een korte duiding. Geen biografische notities. Qua illustraties vormt de kunstenaar Peter Struycken de grote uitzondering. Hij kreeg veertien pagina’s afbeeldingen. Achteraan werd nog een personenregister toegevoegd. 
Goed om weten: de Buitenplaats Kasteel Wijlre, waar in het koetshuis of The Hedge House nog een selectie van de verzameling te zien is, is publiek toegankelijk. 

[Kristien Philippe - 05/09/2025]