Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Oog voor natuur. De ecologie van landschapsschilderkunst (1500-1700) Marieke van den Doel (red.) 26/10/2026
Rui Chafes X Alberto Giacometti - Gris Vide Cris III Brigitte Bloksma, Helena de Freitas, Doris von Drathen, Hugo Daniel, Dick van Broekhuizen en Rui Chafes 26/10/2026
Het gebeurt, het gebeurt elke dag Christophe Vekeman 26/10/2026
Avercamp terug in Kampen. De 17e eeuw door de ogen van Hendrick en Barent Loes Scholten, Theo van Mierlo en Epco Runia 26/10/2026
Waar de hemel rust (vert. Martine Woudt) David Diop 26/10/2026
De ravijnenvuller Guido van Heulendonk 22/10/2026
Systemen van tederheid (vert.Edgar de Bruin) Marek Sindelka 22/10/2026
De schilders van ‘De Kempen’ Kristof Ruelens (red.) 22/10/2026
Léon Spilliaert. From the Depths of the Soul. Updated Edition Anne Adriaens-Pannier 19/10/2026
Flaneren moet je leren Christiaan Weijts 19/10/2026
Katholiek geloven voor beginners Bart Paepen 19/10/2026
De coulissen van de Wetstraat. Vergeten verhalen uit de Belgische politiek Ivan De Vadder 19/10/2026
Reizen met klasse. Jeruzalempelgrims uit de Lage Landen rond 1500 Peter Stabel 19/10/2026
De vergeten Ridder. Het onbekende leven van Boudewijn van Heile (ca. 1254 – 1320) Xander Bruins 19/10/2026
Agrippa (vert. Rogier van Kappel) Robert Harris 19/10/2026
Koekoek Marieke de Maré 19/10/2026
Beduveld Christian de Coninck 19/10/2026
John Cale. Underdog in de underground Wouter Bulckaert 19/10/2026
God is minder dood dan we zeggen. Over de heropleving van de katholieke Kerk in West-Europa Erik De Smet 19/10/2026
De rector. Een universiteit in het verzet (1940-1944) Bert Cornelis 19/10/2026
12345678910...Laatste

Avercamp terug in Kampen. De 17e eeuw door de ogen van Hendrick en Barent

Loes Scholten, Theo van Mierlo en Epco Runia
Avercamp terug in Kampen. De 17e eeuw door de ogen van Hendrick en Barent
WBooks, 2026, 144 blz., EUR 29,95
ISBN: 9789462587939

Kampen in Nederland en eigenlijk ook Overijssel mogen zich gelukkig achten dat op hun grondgebied in de zeventiende eeuw de kunstenaars Hendrick (1585-1634) en zijn neef en ook zijn leerling Barent Avercamp (1612/1613-1679) (deels) leefden en werkzaam waren. Dankzij vooral hun tekeningen en schilderijen krijgen we een uiterst gedetailleerd beeld hoe Kampen en omstreken er toen uitzag en hoe de mensen er toen leefden. Dit is op zich zeldzaam. Zowel hun schilderijen en tekeningen meestal met watererf ingekleurd bezorgen ons een fraai beeld van de levenswijze (vaak in de winter met ijspret). Ze zijn keurig uitgevoerd met aandacht voor de mens, het landschap en de wolkenhemel. Dat het ‘Stedelijk Museum Kampen’ daarover een tentoonstelling opbouwde, mag ons dan ook niet verwonderen. Ze loopt nog tot en met zondag 10 januari 2027. Dus nog even tijd om te genieten van interessante zichten, rake details en het dagdagelijkse leven van de Kampenaars. Vooral de werken met ijspret zijn leuk om naar te kijken en geven telkens nieuwe details prijs. Eindeloos kijken kan ook naar wat zomerse taferelen met vissers en boeren. Samen bezorgen ze ons een beeld van deze streek in de zeventiende eeuw.                                                                       
Dat naar aanleiding van deze tentoonstelling een boek werd geschreven, lag voor de hand. Vier auteurs werkten eraan mee: conservator Loes Scholten, historicus Theo van Mierlo, kunsthistoricus Epco Runia en museumdirecteur Nynke van der Wal. Samen schreven ze in het boek een reeks boeiende artikels waarbij Kampen (en omgeving) in de zeventiende eeuw wordt belicht, waarbij de kunstenaars worden gesitueerd en waarbij diepgaande uitleg wordt gegeven over gedetailleerde zichten die beiden maakten. Gedetailleerd zijn ze zeker met vele leuke faits divers.
Zo’n boek kon uiteraard niet zonder een uitgebreide waaier aan illustraties. Dat de uitgave een uitzonderlijk aantal afbeeldingen bevat, kunnen we alleen maar toejuichen. En WBOOKS deed zijn uiterste best om deze te plaatsen en correct af te drukken. Over de vormgeving is inderdaad vlekkeloos. We kunnen er blijven in kijken en van de ‘prenten’ genieten. Dat zal wel de bedoeling zijn van het werk van Avercamp en van deze uitgave. Ze zijn voldoende groot en worden vaak en terecht op een dubbele bladzijde afgedrukt. Samen met de teksten krijgen we een perfecte uitgave over twee minder bekende kunstenaars. Achteraan vinden we de lijst (met korte technische beschrijving), een bibliografie en maken we kennis met de auteurs. Interessant is (zeker voor de Kampenaars) dat op de flappen van de kaft een kaart van Kampen en van Overijssel werd afgedrukt met de aanduiding van plaatsen die door de kunstenaars Hendrick en Barent Avercamp op een tekening of op een schilderij worden weergegeven. De inhoudstafel werd leuk verwerkt bij het begin van het boek. Achteraan vinden we uiteraard het colofon, maar geen index. 

[Jean Luc Meulemeester - 26/10/2026]